Rezort zdravotníctva odmieta tvrdenia o rušení benefitov

Rezort zdravotnictva odmieta tvrdenia o ruseni benefitov

Ministerstvo zdravotníctva odmieta zrušenie sociálnych benefitov

Bratislava, 14. januára 2026 – Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky kategoricky odmieta akékoľvek tvrdenia o plánovanom zrušení sociálnych benefitov pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva v súvislosti s úhradou liekov. Podľa rezortu neexistuje žiadny legislatívny zámer, ani nie je táto téma súčasťou návrhu programovej vyhlášky na rok 2026.

V reakcii na zmätočné vyhlásenia opozičných predstaviteľov, ministerstvo upozornilo, že úspory, ktoré sú jasne špecifikované v návrhu programovej vyhlášky, sú čistokrvne prevádzkového a technického charakteru. Tieto opatrenia nemajú negatívny vplyv na dostupnosť zdravotnej starostlivosti. Riaditeľka komunikácie MZ SR, Veronika Daničová, na to vyžaduje verejné odmietnutie špekulácií, ktoré sú len manipulatívnym ťahom na politické body.

„Spájať plánované úspory s rušením limitu spoluúčasti je neetické a zavádzajúce, obzvlášť voči dôchodcom, osobám so zdravotným postihnutím a rodičom detí, ktoré potrebujú lieky,“ dodali z ministerstva. Vysvetľujú taktiež, že diskutovaná výška úspor je výsledkom detailných rokovaní so zdravotnými poisťovňami a rezortom financií.

Opozičných politikov z Progresívneho Slovenska varovali pred nebezpečenstvom, ktoré môže vzniknúť znížením ochranného limitu na doplatky, pričom by to mohlo znamenať zvýšené náklady pre seniorov a zdravotne znevýhodnených. To, čo ministerstvo prezentuje ako optimalizáciu, môže podľa nich znamenať dodatočné finančné zaťaženie osôb, ktoré sú už teraz vo veľmi ťažkej situácii.

Ministerstvo dodalo, že definitívne rozhodnutia ohľadom programovej vyhlášky budú koncipované až po spracovaní všetkých pripomienok zo medzirezortného konania, pričom je to smutné, že opozícia sa nezameriava na vecný dialóg o financovaní zdravotnej starostlivosti a namiesto toho poskytuje len negatívne konšpirácie.

„V súčasnosti je dôležité pracovať na financovaní a optimalizácii zdravotnej starostlivosti, ktoré neznižuje dostupnosť pre pacientov. Chceme vyhradiť budúcnosť zdravotného systému bez zásahov, ktoré by mohli ohroziť životy a zdravie našich občanov,“ uzavrelo ministerstvo.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/rezort-zdravotnictva-odmieta-tvrdenia-o/933489-clanok.html