Dánsko posilní svoju vojenskú prítomnosť v Grónsku už dnes
Dánsko zvyšuje vojenskú prítomnosť v Grónsku
Kodaň, 14. januára 2026 (TASR) – Dánsko sa rozhodlo okamžite posilniť svoju vojenskú prítomnosť v Grónsku. Ministerstvo obrany krajiny oznámilo, že vojenské manévre sa uskutočnia „už od dnes“ v okolí najväčšieho ostrova sveta. Na tento krok upozornila agentúra AFP.
Minister obrany Dánska, Troels Lund Poulsen, včera predpoludním informoval o zvýšení vojenskej prítomnosti na autonómnom území. V rámci plánovanej expanzie sa plánujú rôzne cvičenia dánskych ozbrojených síl s nasadením ich kapacít a jednotiek. Toto rozhodnutie je súčasťou širšej stratégie zameranej na posilnenie obrany v Arktíde a Severnom Atlantiku.
Podľa ministerstva obrany znamená táto zvýšená prítomnosť značné nasadenie lietadiel, plavidiel a vojakov, pričom sa očakáva aj participácia spojencov z NATO. Cvičenia budú zamerané na ochranu kritickej infraštruktúry, poskytovanie podpory grónskym orgánom, prijímanie spojeneckých vojsk, nasadenie stíhacích lietadiel a vykonávanie námorných operácií.
Kodaň oznámila tieto kroky krátko pred plánovaným stretnutím v Bielom dome, kde sa dánsky minister zahraničných vecí Lars Lökke Rasmussen zamýšľa rozprávať so svojou grónskou kolegyňou Vivian Motzfeldt a americkým viceprezidentom J. D. Vanceom a ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom. Témou rokovania budú americké nároky na Grónsko, ktoré sa stali predmetom záujmu prezidenta Donalda Trumpa. Ten opakovane vyjadril radosť z možností, ktoré by získanie Grónska prinieslo v oblasti národnej bezpečnosti USA, ako aj snahu obmedziť vplyv Ruska a Číny v tomto regióne, pričom nevylučuje ani použitie vojenskej sily na dosiahnutie svojich cieľov.
Tieto udalosti naznačujú, že situácia v Grónsku sa stáva čoraz napätejšou, pričom sú obavy, že geopolitické záujmy krajín môžu viesť k eskalácii konfliktu v tejto strategicky dôležitej oblasti.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/dansko-posilni-svoju-vojensku-pritom/933490-clanok.html


