Netanjahu dorazil na rokovania s Trumpom

Netanjahu dorazil na rokovania s Trumpom

Benjamin Netanjahu sa stretol s Donaldom Trumpom

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dorazil v pondelok večer na rokovanie s americkým prezidentom Donaldom Trumpom do jeho rezidencie Mar-a-Lago na Floride. Tento významný summit, ktorý sa konal 29. decembra 2025, bol zameraný na kritické témy, medzi ktorými dominovalo prímerie v Pásme Gazy.

Na začiatku stretnutia privítal Trump Netanjahua podaním ruky, po ktorom nasledovalo pózovanie pred fotografmi. Americký prezident uviedol, že počas rokovania sa budú zaoberať piatimi zásadnými otázkami, pričom jednou z kľúčových je situácia v Gaze.

„Musíme rýchlo prejsť k druhej fáze nášho mierového plánu,“ povedal Trump a zdôraznil nevyhnutnosť odzbrojenia militantného hnutia Hamas. „Je to otázka, ktorú si musíme uvedomiť. Odzbrojiť ich je kľúčové pre dosiahnutie trvalého mieru v regióne,“ dodal americký prezident.

Pred svojím stretnutím s Trumpom sa Netanjahu stretol aj s americkým ministrom obrany Peteom Hegsethom, ministerkou zahraničných vecí Marcom Rubiom a ďalšími dôležitými osobnosťami z administratívy, vrátane Trumpových vyslancov Stevea Witkoffa a Jareda Kushnera. Tento na prvý pohľad nenápadný summit sa teda ukazuje ako kľúčový krok v snahe o založenie dlhodobého mieru a stability v oblasti.

Zdá sa, že rokovanie je vrcholom agentúrnych vyjednávaní a snáh o zlepšenie vzťahov, pričom obidve strany si uvedomujú, že ústupky budú nevyhnutné, ak sa má dosiahnuť pokrok v komplikovanej a konfliktom poznačenej oblasti ako je Gaza.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/netanjahu-dorazil-na-rokovania-s-trumpom/930249-clanok.html