Trump potvrdil prvý americký úder vo Venezuele
Trump potvrdil prvý americký úder na území Venezuely
Americký prezident Donald Trump v pondelok oznámil, že Spojené štáty zničili dok vo Venezuele, ktorý bol považovaný za zásobovací bod pre pašerákov drog. Informácie zverejnili agentúry Reuters, AFP a denník The Guardian.
Podľa Trumpa došlo v oblasti doku, kde sa nakladali lode s drogami, k veľkej explózii. „Zasiahli sme všetky lode a teraz sme zasiahli aj oblasť, ktorá už neexistuje,“ uviedol Trump vo svojej rezidencii Mar-a-Lago na Floride počas stretnutia s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom.
Prezident nešpecifikoval presnú lokalitu úderu a neposkytol informácie o tom, ktorá americká agentúra bola zodpovedná za útok. Na otázku, či to bola CIA, iba povedal, že „nechce odpovedať.“ Dodal, že „vie presne, kto to bol, ale nechce to povedať.“
Trump sa k tejto téme vyjadril po rozhovore s rozhlasovou stanicou WABC, kde uviedol, že Spojené štáty „vyradili“ zariadenie vo Venezuele, odkiaľ údajne vyplývali pašerácke lode. „Majú veľké zariadenie, odkiaľ tie lode prichádzajú. Pred dvoma dňami sme ho vyradili. Tvrdo sme ich zasiahli,“ povedal prezident.
Je zrejmé, že Trumpov zásah vo Venezuele je súčasťou širších krokov Spojených štátov proti vláde prezidenta Nicolása Madura, ktorá čelí medzinárodnej kritike a ekonomickým problémom. Akékoľvek kroky Washingtonu voči Venezuele vyvolávajú obavy v súvislosti s narastajúcou agresivitou a vojenským zásahom v regióne, či už priamo alebo skryto.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/trump-potvrdil-prvy-americky-uder-na/930250-clanok.html


