Zelenskyj: Takmer polovica Kyjeva je po útokoch stále bez elektriny.
Situácia v Kyjeve po útokoch Ruska
Kyjev, hlavné mesto Ukrajiny, zažíva nepredstaviteľné ťažkosti po nedávnych útokoch ruských síl. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že viac ako polovica mesta je bez dodávok elektriny a približne 4000 budov nemá vykurovanie. Tieto informácie uviedol v stredu a situácia sa podľa neho zhoršila, pričom sa týka aj ďalších oblastí ako Sumi, Černihiv, Dnepropetrovsk a Charkov.
Od minulého týždňa vyhlásil Zelenskyj v energetickom sektore krajiny „stav núdze“. Vzhľadom na krízovú situáciu zostali školy v Kyjeve zatvorené a pouličné osvetlenie bolo obmedzené. Tento chaos spôsobil, že približne pol milióna obyvateľov opustilo mesto v rámci pokusu uniknúť nepriaznivým podmienkam.
Zdravotná kríza v dôsledku zimných podmienok
Ministerstvo zdravotníctva v Kyjeve oznámilo, že za posledných 30 dní bolo do nemocníc hospitalizovaných viac ako 1000 občanov s omrzlinami a podchladením. V prípade ďalšieho poklesu teplôt alebo zhoršenia poveternostných podmienok by sa situácia mohla stať ešte kritickejšou. Mnohí obyvatelia sú nútení hľadať útočisko v dočasných staniciach, ktoré úrady rozmiestnili po meste.
Reakcia nemeckých úradov a kritika vedenia mesta
Nemecké úrady označili ruské útoky na energetickú infraštruktúru za „vojnové zločiny“, čím vyjadrili svoj súhlas s kritikou Zelenského voči ruskej agresii. Prezident opakovane žaloval na vedenie kyjevských úradov, najmä na starostu Vitalija Klička, za nedostatočné reakcie a opatrenia na zlepšenie situácie s dodávkami energie a vykurovania v meste.
Kličko však tvrdil, že zamestnanci verejných služieb pracujú nepretržite na obnovovaní energie, vody a kúrenia, avšak opakované ruské útoky a chladné počasie sťažujú ich prácu. Podľa neho mnohé budovy už boli dvojnásobne poškodené po útokoch z 9. januára.
Podporné opatrenia pre obyvateľov
V reakcii na krízovú situáciu kyjevské úrady rozložili stovky stanov po celom meste, kde môžu obyvatelia nájsť teplo a jedlo. Napriek zložitým podmienkam sa mesto snaží zabezpečiť základné potreby pre svojich obyvateľov a udržiavať ich zdravie v týchto náročných časoch.


