USA vyzývajú Američanov, aby opustili Venezuelu.

USA vyzyvaju Americanov aby opustili Venezuelu

Američania vo Venezuele musia okamžite odísť

Minulý týždeň sa situácia vo Venezuele výrazne zhoršila, keď americké jednotky zaútočili na Caracas, čo vyvrcholilo zajatím prezidenta Nicolása Madura a jeho manželky. Po tomto bleskovom zásahu americké ministerstvo zahraničných vecí v sobotu vyzvalo všetkých Američanov, aby „okamžite“ opustili krajinu. Tento krok je odôvodnený pretrvávajúcim napätím a nebezpečenstvom, ktoré predstavujú ozbrojené milície prehľadávajúce vozidlá na hľadanie amerických občanov.

V oficiálnom varovaní ministerstva sa uvádza, že bezpečnostná situácia vo Venezuele je naďalej veľmi nestabilná. Pred niekoľkými dňami totiž americké jednotky uskutočnili rýchly zásah, ktorý skončil zajatím Madura, a už v súčasnosti tak začali úradné procesy voči nemu v New Yorku, obviňovaného z rôznych trestných činov vrátane narkoterorizmu. Maduro na obvinenia reagoval s tvrdením, že je nevinný.

Rodríguezová, viceprezidentka, sa stala po zajatí Madura novou hlavným predstaviteľom štátu. Ministerstvo varuje, že americkí občania vo Venezuele by mali situáciu brať vážne, keďže niektoré milície známe ako „colectivos“ sú aktívne a hľadajú ciele, ktoré by mohli podporiť USA.

V kontexte tejto krízovej situácie sa objavujú dodatočné informácie o zvýšenej aktivite amerických jednotiek a ich plánovaných intervenciách, čo zvyšuje napätie medzi Venezuela a Spojenými štátmi. Po mesiacoch zložitých diplomatických vzťahov a rastúceho napätia je otázne, ako sa táto situácia bude vyvíjať. Je jasné, že Venezuelčania, ktorí sa môžu cítiť ohrození v prípade konfliktu, budú mať v najbližších dňoch problém, ak sa rozhodnú ostať vo svojej krajine.

Otázky ohľadom budúcnosti Venezuely a jej vedenia sú teraz na stole, nakoľko sa občania pripravujú na potenciálne zmeny, ktoré môžu ovplyvniť ich životy a stabilitu krajiny.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/usa-vyzyvaju-americanov-aby-opustili/932566-clanok.html