Trump prijal Orbána v Bielom dome.
Orbán: Maďarsko dostalo výnimku z amerických sankcií na ruské energie
V piatok 7. novembra 2025 prijal americký prezident Donald Trump maďarského premiéra Viktora Orbána v Bielom dome, kde sa diskutovalo o viacerých dôležitých témach, vrátane energetických sankcií voči Rusku. Trump naznačil otvorenosť k oslobodeniu Maďarska od týchto sankcií, čo by mohlo výrazne ovplyvniť energetickú situáciu krajiny.
Maďarsko má získať úplnú výnimku z amerických sankcií týkajúcich sa plynovodu Turecký prúd a ropovodu Družba, ako oznámil Orbán po rokovaniach vo Washingtone. Bez tejto dohody by sa účty za energie v každej domácnosti mohli v decembri zdvojnásobiť alebo dokonca ztrojnásobiť.
Orbán zdôraznil, že tento krok je časovo neobmedzený a pridá k existujúcim zdrojom dodávok plynu nové možnosti. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó dodal, že pre Maďarsko je pripravená zmluva na nákup skvapalneného zemného plynu s americkými dodávateľmi, čím sa rozšíri diverzifikácia energetických zdrojov krajiny.
O spolupráci v jadrových technológiach
Okrem energetiky Orbán oznámil aj účasť americkej spoločnosti Westinghouse v maďarskom jadrovom priemysle. Maďarsko sa plánuje zameriavať na nákup jadrového paliva zo Spojených štátov, a to vrátane nových typov malých amerických modulárnych reaktorov a inovatívnych technológií pre skladovanie palivových článkov.
Nadchádzajúce členstvo v mierových iniciatívach
Orbán a Trump sa dohodli na potrebe pokračovania mierových rokovaní, pričom Orbán ponúkol kapacity Maďarska na tento účel. Platí aj pokračujúci záujem o plánované stretnutie Trumpa s ruským prezidentom Vladimírom Putinom v Budapešti, ak budú splnené všetky nevyhnutné predpoklady.
Reakcia na sankcie a zmeny v bilaterálnych vzťahoch
Trump ocenil Orbána ako „veľkého vodcu“ a áno, že bude veľmi úspešný v nadchádzajúcich voľbách. Svojím spôsobom potvrdil, že rešpektuje Maďarsko a jeho postoje vo vzťahu k migrácii, pričom zdôraznil, že európski lídri žiarlia na úspechy Orbána, keď sa nezapojil do nelegálnej migrácie.
Orbanovým cieľom pri tejto návšteve bolo obnoviť a posilniť bilaterálne vzťahy, ktoré boli predtým narušené hrami politických lídrov. Dúfam, že táto nová kapitola povedie k zlatému veku vzťahov medzi Spojenými štátmi a Maďarskom, ako podčiarkol premiér.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/brief-usa-trump-prijal-orbana-v-bielo/919126-clanok.html


