Sudkyňu Pamelu Z. uznali za čiastočne vinnú.

Sudkynu Pamelu Z uznali za ciastocne vinnu

Sudkyňa Pamela Z. čiastočne uznaná za vinnú z disciplinárnych návrhov

Bratislava, 18. decembra (TASR) – Najvyšší správny súd Slovenskej republiky (NSS) vo štvrtok rozhodol o prípade sudkyne Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Pamelou Z., ktorú uznal čiastočne za vinnú z disciplinárnych návrhov. Tieto návrhy sa týkajú prieťahov v konaní vo viacerých prípadoch. Súd jej ukladal trest vo forme zníženia funkčného platu o 20 percent na obdobie štyroch mesiacov.

Disciplinárne návrhy podala predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Marcela Kosová, zatiaľ čo predseda ŠTS Michal Truban sa tiež podieľal na formulácii obvinení. Z niektorých aspektov návrhu sa ju NSS rozhodol oslobodiť, no niektoré jej vinu uznal. Predmetný verdikt je právoplatný.

Adrián Kucek, splnomocnený zástupca Kosovej, v tlačovej správe vyhlásil, že je spokojný s rozhodnutím NSS, ktoré podľa neho reflektuje ich argumentáciu. Právny zástupca Záleskej, Matúš Harkabus, prijal rozhodnutie tiež, avšak vyjadril nespokojnosť s uznaním viny v niektorých bodoch, kde sa názor obhajoby rozchádzal s názormi predsedníčky Súdnej rady.

Pamela Z. čelila obvineniam z prieťahov v konaní vo viacerých prípadoch, pričom neposkytla uspokojivé vysvetlenia pre zdržania. Navrhované tresty na uznanie viny a zníženie platu boli súčasťou širších disciplinárnych opatrení. Truban navrhoval aj preloženie Záleskej na súd nižšieho stupňa, pričom Kosová podporila zníženie platu o 20 percent na tri mesiace.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/sudkynu-pamelu-z-uznali-ciastocne-za/928479-clanok.html