Španielsko bude v EÚ podporovať vytvorenie spoločnej armády.
Španielsko sa zasadzovalo za vytvorenie spoločnej armády v EÚ
V Madridu, dňa 22. januára 2026, španielsky minister zahraničných vecí, José Manuel Albares, vyhlásil, že Španielsko bude presadzovať myšlienku spoločnej armády v rámci Európskej únie. Cieľom tejto armády by malo byť posilnenie bezpečnosti a odstrašujúcej schopnosti EÚ v reakcii na aktuálne vojenské a ekonomické hrozby.
Albares upozornil, že vytvorenie týchto ozbrojených síl by nemalo nahradiť NATO, ale malo by slúžiť ako doplnkový aspekt európskej obrany. „Musíme preukázať, že Európa nie je miestom, ktoré sa nechá vydierať vojensky alebo ekonomicky,“ povedal minister, čím podčiarkol potrebu aktívnejšej obranyschopnosti EÚ.
Minister ďalej priznal, že otázka, či budú európski občania ochotní službu v spoločnej armáde, je „legitímnou súčasťou diskusie“. Podľa jeho názoru by však bolo väčšie šance na zoskupenie dostatočného počtu vojakov pod jednou európskou vlajkou, než v rámci 27 národných armád. „Spoločné úsilie by bolo efektívnejšie než 27 samostatných národných armád,“ zdôraznil Albares.
Myšlienka vytvorenia európskej armády nie je nová; koncept integrácie národných vojenských síl bol prvýkrát predstavený už v roku 1951. Jeho cieľom bolo čeliť hrozbe zo strany Sovietského zväzu a zabrániť nemeckému prezbrojeniu ohrozujúcemu jeho susedov. Avšak tento návrh bol v roku 1954 zamietnutý francúzskym parlamentom.
„Myšlienka európskej obrany bola jedným z pilierov vzniku EÚ. Je na mojej generácii, aby túto úlohu dokončila,“ uzavrel minister zahraničných vecí. Toto vyhlásenie nastolilo dôležitú debatu o bezpečnostných prioritách EÚ a možnosti posilnenia spolupráce medzi členskými štátmi.


