Saudský minister: Odmietnutie USA zaútočiť posilní Irán
Saudskoarabský minister: Odmietnutie USA zaútočiť posilní Irán
Brat saudskoarabského korunného princa a minister obrany Chálid bin Salmán nedávno uviedol na súkromnom brífingu vo Washingtone, že ak americký prezident Donald Trump nenariadi vojenské údery proti Iránu, tento krok iba posilní tamojší režim. Tento výrok podľa portálu Axios predstavuje významný odklon od predchádzajúcich vyhlásení saudskoarabských predstaviteľov, ktorí často varovali pred možnou eskaláciou napätia v regióne Blízkeho východu.
Pred približne troma týždňami viaceré médiá informovali, že Trump odložil útok na Irán na žiadosť samotného korunného princa Muhammad bin Salmán. Chálid bin Salmán prišiel do Washingtonu s cieľom rokovať o aktuálnej situácii a možných amerických vojenských akciách. Jeho stretnutia sa uskutočnili aj s významnými osobnosťami, ako sú minister zahraničia Marco Rubio, minister obrany Pete Hegseth či Trumpov osobitný vyslanec Steve Witkoff.
V uplynulých dňoch Trump pohrozil Teheránu útokmi ako reakciu na násilné potlačenie protivládnych protestov, ktoré sa odohrali na konci decembra. V reakcii na aktuálnu situáciu Spojené štáty poslal do regiónu námornú údernú skupinu na čele s lietadlovou loďou USS Abraham Lincoln. Avšak z Bieleho domu prichádzajú informácie, že prezident sa ešte definitívne nerozhodol a je otvorený diplomatickému riešeniu napätia.
Rokovania medzi Teheránom a Washingtonom pokračujú, no podľa Axiosu nie sú vedené seriózne a Irán pravdepodobne nemá záujem o dohodu, ktorá by bola podmienená americkými požiadavkami.


