Saar sa vo štvrtok zúčastní na prvom zasadnutí Trumpovej rady pre mier.
Gideon Saar sa zúčastní na prvom zasadnutí Rady mieru
15. februára 2026, Tel Aviv – Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar sa vo štvrtok zúčastní na prvom oficiálnom zasadnutí Rady mieru, ktorú zrušil americký prezident Donald Trump. Informáciu potvrdili dvaja izraelskí predstavitelia a TASR ju sprostredkováva podľa správy agentúry Reuters.
Na zasadnutí, ktoré sa uskutoční vo Washingtone, sa očakáva účasť delegácií z najmenej 20 krajín. Trump na tomto stretnutí plánuje predstaviť viacmiliardový plán obnovy Pásma Gazy a podrobnosti o vytvorení stabilizačných síl pre túto palestínsku enklávu, ktoré už schválila OSN.
Tento krok je súčasťou širšej stratégie, ktorá zahŕňa zapojenie regionálnych mocností Blízkeho východu, ako sú Turecko, Egypt, Saudská Arábia a Katar. Taktiež sa zapojili významné rozvíjajúce sa krajiny, medzi ktorými je aj Indonézia. Na druhej strane, tradiční západní spojenci USA sú v otázke účasti na takejto rade opatrnejší.
Podľa informácií amerických predstaviteľov plánujú viaceré krajiny poskytnúť stabilizačným silám niekoľko tisíc vojakov, ktorí by mali byť nasadení v Pásme Gazy v najbližších mesiacoch. Rada, ktorá bola oficiálne zriadená na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v januári vo švajčiarskom Davose, má podľa zakladajúcej charty široké kompetencie a nemusí sa obmedzovať len na palestínske územie.
Na zasadnutí sa zrejme objaví aj kritika na adresu Bieleho domu, keďže náklady na členstvo v Rade mieru pre stáli členovia dosahujú miliardu dolárov, čo vyvoláva obavy, že by mohla ísť o „platenú“ verziu Bezpečnostnej rady OSN.


