Saar sa vo štvrtok zúčastní na prvom zasadnutí Trumpovej rady pre mier.

Saar sa vo stvrtok zucastni na prvom zasadnuti Trumpovej rady pre mier

Gideon Saar sa zúčastní na prvom zasadnutí Rady mieru

15. februára 2026, Tel Aviv – Izraelský minister zahraničných vecí Gideon Saar sa vo štvrtok zúčastní na prvom oficiálnom zasadnutí Rady mieru, ktorú zrušil americký prezident Donald Trump. Informáciu potvrdili dvaja izraelskí predstavitelia a TASR ju sprostredkováva podľa správy agentúry Reuters.

Na zasadnutí, ktoré sa uskutoční vo Washingtone, sa očakáva účasť delegácií z najmenej 20 krajín. Trump na tomto stretnutí plánuje predstaviť viacmiliardový plán obnovy Pásma Gazy a podrobnosti o vytvorení stabilizačných síl pre túto palestínsku enklávu, ktoré už schválila OSN.

Tento krok je súčasťou širšej stratégie, ktorá zahŕňa zapojenie regionálnych mocností Blízkeho východu, ako sú Turecko, Egypt, Saudská Arábia a Katar. Taktiež sa zapojili významné rozvíjajúce sa krajiny, medzi ktorými je aj Indonézia. Na druhej strane, tradiční západní spojenci USA sú v otázke účasti na takejto rade opatrnejší.

Podľa informácií amerických predstaviteľov plánujú viaceré krajiny poskytnúť stabilizačným silám niekoľko tisíc vojakov, ktorí by mali byť nasadení v Pásme Gazy v najbližších mesiacoch. Rada, ktorá bola oficiálne zriadená na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v januári vo švajčiarskom Davose, má podľa zakladajúcej charty široké kompetencie a nemusí sa obmedzovať len na palestínske územie.

Na zasadnutí sa zrejme objaví aj kritika na adresu Bieleho domu, keďže náklady na členstvo v Rade mieru pre stáli členovia dosahujú miliardu dolárov, čo vyvoláva obavy, že by mohla ísť o „platenú“ verziu Bezpečnostnej rady OSN.