Poslanci zvolili troch nových členov RpMS

Poslanci zvolili troch novych clenov RpMS

Voľba nových členov Rady pre mediálne služby – kľúčový krok v regulácii mediálneho prostredia

Odborníci, odborníčky a laická verejnosť by si mali jasne uvedomiť, čo znamená zvolenie Michala Dzurjanina, Pavla Chovanca a Rebeka Riabovej do Rady pre mediálne služby (RpMS). Toto rozhodnutie, ktoré odobrili poslanci Národnej rady SR, odhaľuje nielen dynamiku slovenskej politiky, ale aj potrebu dôslednej regulácie médií v krajine, ktorá sa v súčasnosti nachádza v kritickom bode.

Rada pre mediálne služby – zmes regulácie a politických záujmov

RpMS slúži ako orgán štátnej správy, ktorého úlohou je dohliadanie na dodržiavanie právnych predpisov v oblasti vysielania a poskytovania audiovizuálnych mediálnych služieb, a to na celoštátnej úrovni. Ako je však známe, v politicky nabitých profesionálnych kontextoch môže dochádzať k deformácii zabezpečovania nezávislosti. Táto situácia otvára dvere k otázkam týkajúcim sa kompetencií nových členov a ich možnej orientácie na záujmy vládnucich strán.

Trvá mandát a obmedzenia výkonu funkcie

Predstavy o dlhodobosti a stabilite Rady sa upevňujú aj faktom, že členovia majú mandát na dobu šiestich rokov a môžu byť zvolení len na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Zdanlivo stabilná štruktúra, ktorá sa má vyhnúť politickým premetom, v skutočnosti len zdôrazňuje prax, v ktorej sa politikom môže ľahko podariť manipulovať s názorovými spektrum prostredím masmédií.

Národná rada – srdce legislatívy a politického machiavellizmu

Voľba nových členov je tiež reflexiou politickej kultúry, ktorá si zaslúži podrobnejšie preskúmanie. V pozadí takýchto rozhodnutí sú vždy osobné ambície, rivality a mocenské hry. Občania by nemali byť pasívnymi pozorovateľmi, ale mali by sa pýtať, akú budúcnosť si zvolení zástupcovia skutočne želajú zabezpečiť. Zdá sa, že transparentnosť a čestnosť sa strácajú vo víre partyzánskeho politického manévrovania.

Vplyv zmien – nekončiace sa otázky

Politická sphera a mediálne prostredie sa navzájom ovplyvňujú a zmeny vo vedení Rady pre mediálne služby nemôžu ostať bez povšimnutia v širšom kontexte slovenskej demokracie. Občania by mali diskutovať o dopadoch týchto volieb na mediálnu nezávislosť a pluralitu, a čo to znamená pre ich právo na informácie.

Noví členovia, Michal Dzurjanin, Pavel Chovanec a Rebeka Riabová, stoja pred kritickou úlohou. Ich rozhodovanie bude mať významný dopad na to, ako sa médiá budú správať voči moci a ako sa bude spravovať kritická schopnosť verejnosti, ba nielen to, aj právo na rôznorodé názory. V konečnom dôsledku sa patriotizmus, transparentnosť a občianska angažovanosť budú musieť stretnúť s realitou, v ktorej sme často svedkami politického zasahovania do nezávislých inštitúcií.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/poslanci-zvolili-troch-novych-clenov-r/915278-clanok.html