Poslanci ukončili rokovanie debatou o novele Trestného zákona
Poslanci ukončili rokovanie o novele Trestného zákona
Bratislava, 1. decembra 2025 (TASR) – Na pondelkovom zasadnutí poslanci Národnej rady (NR) SR uzavreli debatu o návrhu na skrátené legislatívne konanie týkajúce sa vládnej novely Trestného zákona. Po dlhých diskusiách sa má opätovne vzkriesiť pravidlo „trikrát a dosť“ zamerané na drobné krádeže, čo znamená, že páchateľom recidivistom bude hrozit trest za ich priestupky.
Opoziční poslanci priznali, že o tejto problematike sa má rokovanie viesť v skrátenom konaní. Napriek tomu však ostro kritizovali odôvodnenie návrhu na skrátené legislatívne konanie. Odmietajú tvrdenia, že nárast drobnej kriminality by mal byť výsledkom dezinformačných kampaní zo strany opozície a médií, ktoré naznačujú, že „kradnúť sa oplatí“. Taktiež zdôraznili, že na zhoršujúcu sa situáciu upozorňovali už od príchodu vládnej koalície, ktorá sa zapojila do novelizácie trestných zákonov.
Poslanci sa do svojich lavíc vrátia v utorok (2. decembra) ráno. Ráno o 7.30 h ich čaká ďalší pokus o otvorenie mimoriadnej schôdze, ktorá sa bude zaoberať opozičným návrhom na odvolanie ministra dopravy Jozefa Ráža (nominant Smeru-SD). Nasledujúca bod programu o 9.00 h sa sústreďuje na plánované odvolanie Jána Ferenčáka (Hlas-SD) z postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti, pričom poslanci Hlasu-SD chcú na jeho miesto nominovať Petra Kmeča (Hlas-SD). Počas utorka sa plánuje aj hlasovanie o doteraz prerokovaných bodoch, keďže v pondelok sa nehlasovalo.
Rokovanie NRSR sa tak zdá byť naplnené napätím a politikou, pričom problém kriminality a potrebné legislatívne opatrenia ostávajú v strede pozornosti nielen poslancov, ale aj celej verejnosti.
Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/poslanci-ukoncili-rokovanie-debatou-o-n/924608-clanok.html


