Pentagón presúva vojakov Národnej gardy z Chicaga a Portlandu

Pentagon presuva vojakov Narodnej gardy z Chicaga a Portlandu

Pentagón sťahuje vojakov Národnej gardy z Chicaga a Portlandu

Americké ministerstvo obrany oznámilo stiahnutie časti vojakov Národnej gardy z miest Chicago a Portland. Tento krok prichádza len niekoľko týždňov po tom, čo administratíva prezidenta Donalda Trumpa nasadila tieto jednotky do týchto oblastí, aby čelili narastajúcej kriminalite. Informáciu priniesla agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na vyjadrenie predstaviteľa ministerstva obrany a denník The New York Times.

Podľa zverejnených správ by sa vojsko týkajúce sa 200 kalifornských a 200 texaských príslušníkov Národnej gardy malo začať vracať do svojich domovských štátov už v najbližších dňoch. O nasadení týchto síl sa rozhodlo minulý mesiac, pričom administratíva uvádzala potrebu posilniť imigračné úrady v súvislosti s protestami a útokmi aktivistov. Napriek tomu sa jednotky v skutočnosti nikdy nezapojili do žiadnych operácií, a to kvôli súdnym sporom, ktoré spochybňovali ich nasadenie.

V piatok regionalne velenie americkej armády USNORTHCOM informovalo, že ministerstvo obrany v najbližších dňoch presunie alebo upraví svoju prítomnosť v Portlande, Los Angeles a Chicagu. Cieľom je zabezpečiť stálu a dlhodobú prítomnosť v týchto mestách. V ďalšom vyhlásení armáda zdôraznila, že jej jednotky sú pripravené a vycvičené na to, aby sa nasadili kedykoľvek, keď bude potrebné podporiť bezpečnostné zložky a zaistiť bezpečnosť občanov.

Je zrejmé, že nasadenie Národnej gardy v mestách fungujúcich pod demokratickými správami, ako sú Chicago a Portland, vyvoláva obavy a znepokojenie, najmä v súvislosti s politikou administratívy. Trumpova administratíva, známa svojou tvrdou politikou voči migrantom, priviedla po prvý raz do týchto oblastí armádne jednotky s cieľom vyžadovať si poriadok.

V súvislosti s touto záležitosťou sa objavujú otázky týkajúce sa núdzového vyhlásenia, zvýšenej prítomnosti vojska a práva na protesty, čo ukazuje na zložitú dynamiku medzi štátnou mocou a občianskymi právami v Amerike. Tento krok môže mať dlhodobé dopady nie len na miestne komunity, ale i na celonárodnú politiku a vnímanie armády v demokracii.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/pentagon-stahuje-z-chicaga-a-portlandu/920990-clanok.html