Ozbrojenci uniesli vyše 220 študentiek a učiteľov z katolíckej školy
Masový únos školákov v Nigérii
V strednej Nigérii sa odohral ďalší hrozný únos, ktorý znovu zasadil tvrdú ranu bezpečnostnej situácii v tomto regióne. Ozbrojenci z katolíckej školy pri meste Niger uniesli celkovo 315 žiakov a učiteľov, čo je dramatický nárast z pôvodne uvádzaných 227 obetí. Tento incident, ktorý bol potvrdený Kresťanskou asociáciou Nigérie, nastal po „overení“ počtu unesených po piatkovom útoku.
Unesených tvoria prevažne dievčatá, pričom ide o prakticky polovicu zo 629 žiačok zapísaných v škole St Mary’s School. Takéto masové únosy sa stávajú v Nigérii smutnou realitou, pričom tento je už druhý, ktorý sa udial v priebehu jedného týždňa, nasledovaný predchádzajúcim útokom v štáte Kebbi, kde bolo unesených 25 dievčat.
V čase, keď sa situácia v krajine vyostruje, úradníci v príbuzných štátoch Katsina a Plateau nariaďujú zatvorenie všetkých škôl na prevenciu ďalších útokov. Nigérijská vláda už obmedzila prevádzku viacerých vzdelávacích inštitúcií, pričom prezident Bola Tinubu zrušil všetky medzinárodné stretnutia, vrátane účasti na summite G20, aby sa mohol sústrediť na vyriešenie narastajúcich problémov v oblasti bezpečnosti.
Nigéria, rozdelená medzi kresťanskú a moslimskú populáciu, sa už dlhodobo potýka s násilím a terorizmom, pričom útoky na kostoly a mešity sa stávajú čoraz častejšími. Podobné incidenty sú dôkazom prehlbujúcej sa krízy a neschopnosti vlády zabezpečiť bezpečnosť svojich občanov. Tento nedávny únos opäť ukazuje, aké je potrebné rýchlo a efektívne zasiahnuť voči gangom, ktoré sa infiltrovali do bezpečnostného systému krajiny.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/ozbrojenci-uniesli-vyse-220-skolacok/922389-clanok.html


