Opozícia sa pre zákon na zriadenie nového úradu za ÚOO obráti na ÚS
Opozícia bojuje proti zrušeniu Úradu na ochranu oznamovateľov
Opozícia na Slovensku rázne protestuje proti schválenému zákonu o zriadení nového úradu, ktorý by nahradil existujúci Úrad na ochranu oznamovateľov (ÚOO). Po tom, čo parlament odhlasoval tento kontroverzný návrh, sa poslanci rozhodli obrátiť na Ústavný súd (ÚS) SR, pričom varujú pred možnými ústavnými a právnymi dôsledkami tohto kroku. Kritiku vznesol aj líder hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka, ktorý hovorí o vážnej hrozbe pre nezávislosť úradu.
Opoziční poslanci vyjadrujú presvedčenie, že tento krok je skutočne krokom k likvidácii nezávislého úradu a že plánovaný postup nesúhlasí s európskymi právnymi normami. Vyzývajú prezidenta SR Petra Pellegriniho, aby dal tento zákon na vetovanie a zaslal ho späť do parlamentu. Šimečka sa domnieva, že prezident zákon s najväčšou pravdepodobnosťou vetuje skôr, než nadobudne účinnosť.
Opozícia navyše kritizuje aj legislatívny proces, ktorý bol podľa nich pretlačený v rýchlom tempe bez riadneho zapojenia a diskusie zo strany zástupcov verejnosti. Dôležité výhrady voči návrhu zákona vyjadrila aj strana SaS, ktorá zdôraznila, že schválenie zákona na Medzinárodný deň boja proti korupcii je paradoxné a upozorňuje na prokorupčné tendencie, ktoré tento zákon môže podporiť.
Ondrej Dostál z SaS varoval pred oslabovaním ochrany oznamovateľov, pričom zdôraznil, že zrušením ÚOO sa oslabí aj ochrana obetí trestných činov. Podozrivé je aj to, že v rámci legislatívneho procesu boli skrátené debaty a poslancom nebola daná možnosť vyjadriť svoje názory na návrh zákona, čo naznačuje nedostatok transparentnosti a rešpektu voči demokratickým procesom.
Predseda klubu poslancov strany Slovensko – Za ľudí, Michal Šipoš, sa pridal k celkovej kritike so slovami, že súčasná vláda nemá žiadne zábrany pri obchádzaní legislatívnych procedúr, čo si vyžaduje vážne zamyslenie nad stavom demokracie na Slovensku. Vyzval spoločnosť, aby bola ostražitá voči tomu, ako sú manipulované procesy, ktoré by mali chrániť a podporovať ľudské práva a spravodlivosť.
Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa pridalo k opozícii a označilo hlasovanie koalície za skutočne urážlivé voči všetkým, ktorí bojujú proti korupcii. Ich predstavitelia veria, že prezident nájde silu na to, aby veto nevhodného zákona vyniesol na svetlo a nasledovali ďalšie kroky smerujúce k ochrane funkčnej a nezávislej inštitúcie.
Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/opozicia-sa-pre-zakon-na-zriadenie-nov/926357-clanok.html


