Odvolávanie ministrov opäť presunuli, rokovanie v januári

Odvolavanie ministrov opat presunuli rokovanie v januari

Odvolávanie ministrov presunuté na január

Rokovanie o návrhoch na odvolanie viacerých ministrov, spoločne s návrhom na vyslovenie nedôvery celej vláde, bolo opäť presunuté na najbližšiu riadnu schôdzu, ktorá sa má začať 27. januára 2026. Parlamentná procedúra bola pozastavená, keďže mimoriadne schôdze potrebné na toto rokovanie sa v predpísaných časoch ukázali ako uznášaniaschopné.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) odsúhlasili presun rokovania na návrh troch koaličných poslaneckých klubov. Členovia NR SR mali v pondelok diskutovať o návrhoch na odvolanie šiestich ministrov a o celkovom návrhu na vyslovenie nedôvery vláde, ktorý bol podaný opozíciou ešte v janurári.

Rozprava mala byť od 14.00 hodiny, kde sa poslanci zúčastnili zlúčenej debaty ohľadom týchto návrhov. V posledných mesiacoch opozícia predložila niekoľko návrhov na odvolanie ministrov vrátane Matúša Šutaja Eštoka a Kamila Šaška (obaja Hlas-SD), Tomáša Tarabu (nominant SNS), Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a ministerky Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Novinkou je návrh na odvolanie ministra Samuela Migaľa (nezávislý).

Napomáhajúce rokovaniu sú obavy, že návrhy na odvolanie sa naďalej posúvajú, čo súvisí s nedostatočným počtom poslancov prítomných na schôdzach. Koalícia vyjadrila odhodlanie umožniť diskusiu a dať priestor na neschválené návrhy, ktoré sa zbierali počas predchádzajúceho roka. Zaujímavým faktom ostáva, že prvý návrh na odvolanie Matúša Šutaja Eštoka bol predložený ešte v decembri 2024, no odvtedy sa o ňom ešte nezačalo rokovať.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/odvolavanie-ministrov-opat-presunuli/926549-clanok.html