Na ISS z Bajkonuru odletela nová americko-ruská posádka
Kozmická misia s novou posádkou z Bajkonuru
Dňa 27. novembra 2025 odštartovala z ruského kozmodrómu Bajkonur kozmická loď Sojuz MS-28, na palube ktorej sa nachádzajú ruskí kozmonauti Sergej Kudom-Sverčkov a Sergej Mikajev, spolu s americkým astronautom Christopherom Williamsom. Trojica sa vytratí na približne osem mesiacov na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), pričom sa očakáva, že sa loď pripojí k stanici približne tri hodiny po štarte.
ISS, ktorá je na obežnej dráhe od 20. novembra 1998, predstavuje dôležitý projekt medzinárodnej spolupráce medzi Ruskom, Spojenými štátmi, Kanadou, Japonskom a desiatimi členskými štátmi Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Tieto krajiny kooperujú navzdory súčasným geopolitickým napätiam, ktoré vznikli ako dôsledok vojenskej agresie Ruska na Ukrajine.
Spolupráca na ISS ostáva jednou z mála oblastí, kde sa Rusko a západné krajiny dokážu spoločne angažovať, i keď mnohé západné štáty ukončili partnerstvá so ruskou vesmírnou agentúrou Roskosmos v dôsledku uvalených sankcií. Napriek týmto obmedzeniam, rakety Sojuz naďalej zabezpečujú dopravu astronautov na ISS.
Podľa správy agentúry AP sa misia a jej posádka ukazujú ako symbol odolnosti a pokračovania spolupráce vo vesmíre, aj keď politická situácia na Zemi je mimoriadne napätá. Kozmická loď, ktorá odštartovala, ilustruje priekopnícke úsilie ľudí pri skúmaní vesmíru a rozšírení našich vedomostí o ňom, čo zostáva prioritou všetkých zapojených krajín.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/k-iss-z-bajkonuru-odletela-nova-americk/923634-clanok.html


