Maďarská vláda predložila návrh 14. dôchodku

Madarska vlada predlozila navrh 14 dochodku

Maďarská vláda predložila návrh na zavedenie 14. dôchodku

Na scéne maďarskej politiky sa objavil nový návrh, ktorý si zaslúži našu pozornosť. Vicepremiér Zsolt Semjén predložil Národnému zhromaždeniu návrh zákona o zavedení 14. dôchodku. Informácie zverejnené na webe parlamentu potvrdzujú, že vláda premiéra Viktora Orbána sa rozhodla už 13. novembra podporiť tento krok. Čo to v praxi znamená pre maďarských seniorov a ich životnú úroveň?

Podľa rozhodnutia vlády, zavedenie 14. dôchodku bude prebiehať postupne. Prvý vyplácaný 14. dôchodok, ktorý by mal byť realizovaný v roku 2026, dosiahne výšku 25 percent mesačného dôchodku, čo v podstate predstavuje sumu ekvivalentnú jednému týždňu dôchodku. Tento krok je súčasťou širšej snahy vlády zlepšiť ekonomickú situáciu starších občanov. Na jednom mieste však treba poznamenať, že celková suma vyplácania 14. dôchodku sa má dosiahnuť až v roku 2030.

Vládna strana Fidesz, ktorá sa rozhodla pre urýchlené prerokovanie tohto návrhu, verí, že tento krok bude pozitívne vnímaný staršou populáciou a posilní ich sociálnu a ekonomickú stabilitu. V kontexte rastúcich cien a inflácie sa zdá, že je to nevyhnutný krok, aby sa dôchodcovia cítili bezpečnejšie.

Celý proces okolo zavedenia 14. dôchodku vyvoláva nielen nádeje, ale aj otázky. Ako sa tento návrh prejaví v praxi a aký dopad bude mať na hospodárstvo krajiny? Bude vláda schopná zabezpečiť financovanie? Odpovede na tieto otázky zostávajú otvorené, pričom mnohí občania s napätím očakávajú ďalší vývoj situácie.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/madarska-vlada-predlozila-parlamentu/921170-clanok.html