M. Šutaj Eštok nemá ambíciu vylúčiť J. Ferenčáka z Hlasu

M Sutaj Estok nema ambiciu vylucit J Ferencaka z Hlasu

Stabilita koalície Hlasu-SD a výzvy Jána Ferenčáka

Poslanecký klub koaličného Hlasu-SD, ako vyhlásil jeho líder Matúš Šutaj Eštok, je po odchode Jána Ferenčáka „v absolútne stabilnom vzťahu“. Tento stav deklaroval v reakcii na nedávne Ferenčákove kroky, ktoré vyvolali kritiku a diskusiu v rámci strany. Šutaj Eštok zdôraznil, že nemá v pláne vylúčiť Ferenčáka zo strany, hoci jeho vyjadrenia a hlasovania v parlamente nezodpovedali preferenciám koalície.

Ferenčák, ktorý opustil poslanecký klub po svojom odvolaní z čela výboru pre európske záležitosti, predtým avizoval, že hodlá v strane ostať. Jeho rozhodnutie tak vzbudilo zvedavosť a rozporuplné názory. Šutaj Eštok k tomu poznamenal, že bola prijatá vnútorná rozhodnutie na odvolanie v prípade, ak Ferenčák nebude zastupovať názorové smerovanie strany pri dôležitých hlasovaniach.

Zloženie strany a reakcie na personálne neshody

Šutaj Eštok poukázal na situáciu spojenú s Ferenčákom, ktorý sa kedysi pohyboval v okruhu poslancov ako Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš. Títo jednotlivci kritizovali vnútrostranícku situáciu a boli následne vylúčení. Eštok sa vyjadril, že prijatie týchto osôb do strany sa ukázalo ako chybné.

„Dnešný 25-členný poslanecký klub je stabilným útvarom a s týmto vedomím budeme pokračovať v práci v rámci vládnej koalície,“ dodal Šutaj Eštok. Jeho jasné stanovisko ukazuje dôraz na unifikáciu v rámci strany a stabilitku predovšetkým počas výnimočne turbulentného politického obdobia.

Výzvy na snemu a budúcnosť Hlasu-SD

Na pozadí nedávnych udalostí sa Ferenčák zjavne snaží o zvolanie snemu, na ktorom by sa malo prehodnotiť jeho pôsobenie a vedenie strany. Šutaj Eštok k tejto výzve podotkol, že zvolanie snemu má svoje pravidlá a že po poslednej parlamentnej schôdzi predložil členom predsedníctva plán na pracovnú konferenciu začiatkom budúceho roka.

Ferenčákovo rozhodnutie a Pellegriniho komentár

Ferenčák sa k odchodu z poslaneckého klubu vyjadril, že takéto prostredie, kde kritická pozícia vedie k perzekúcii, mu nevyhovuje. Prezident SR a zakladateľ strany, Peter Pellegrini, sa nielenže podivil nad Ferenčákovou ambíciou ostať v strane, ale aj zdôraznil, že strana by mala byť miestom, kde sa zjednocujú názory a záujmy členov. „V stranách by mali zostať iba tí, ktorí rezonujú v jednom jazyku a majú rovnaké názory na smerovanie,“ dodal Pellegrini.

Koaličná atmosféra tak zostáva napätá a zložitá, pričom očakávané interné diskusie a možné prehodnotenie pozícií v blízkej budúcnosti môžu vytvoriť dodatočné napätie, ktoré je potrebné riadiť s dôvtipom, aby sa zabezpečila stabilita strany a celého koaličného zoskupenia.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/m-sutaj-estok-nema-ambiciu-vyluci/930149-clanok.html