LEPRA V RUMUNSKU: Do krajiny prišla po 44 rokoch

LEPRA V RUMUNSKU Do krajiny prisla po 44 rokoch

Do Rumunska sa po 44 rokoch vrátila lepra

Rumunské ministerstvo zdravotníctva v piatok oznámilo, že v krajine boli zaznamenané dva potvrdené prípady nákazy leprou, čo je výrazný návrat tohto infekčného ochorenia po dlhých 44 rokoch. Dvaja maséri z Indonézie, vo veku 21 a 25 rokov, ktorí pracovali v kúpeľoch v Kluž, sa podrobili liečbe. Táto správa bola potvrdená agentúrou Reuters a vyvolala obavy medzi obyvateľmi.

Minister zdravotníctva Alexandru Rogobete uviedol, že hostia kúpeľov sa nemusia obávať, pretože prenos lepry vyžaduje dlhodobý kontakt s nakazenou osobou. Dve ďalšie osoby, ktoré sa ocitli v kontakte s masérmi, sú momentálne testované a čakajú na výsledky. Dôležité je, že jedna z masérok sa nedávno vrátila z Ázie, kde strávila mesiac so svojou matkou, ktorá bola diagnostikovaná s rovnakým ochorením a momentálne je hospitalizovaná.

Úrady sa rozhodli uzavrieť kúpele do času, kým vyšetrovanie nedokáže potvrdiť bezpečnosť pre ostatných návštevníkov. Lepra je známa predovšetkým z Latinskej Ameriky, strednej Afriky a juhovýchodnej Ázie, ale objavujú sa aj jednotlivé prípady vo južnej Európe, vrátane Španielska a Rumunska. Tento návrat ochorenia do Rumunska vyvoláva mnohé otázky o zdravotnej politike a prevencii infekčných chorôb v krajine.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/lepra-v-rumunsku-do-krajiny-dorazila-po/927198-clanok.html