Lavrov reaguje na možné referendum Moldavska o zlúčení s Rumunskom.
Lavrov reaguje na plánované referendum Moldavska o zjednotení s Rumunskom
Ruský minister zahraničných vecí, Sergej Lavrov, vo svojom vyhlásení v utorok 20. januára 2026 vyjadril obavy ohľadom plánov moldavskej prezidentky Maie Sanduovej na usporiadanie referenda o zjednotení so susedným Rumunskom. V jeho hodnotení by takéto konanie mohlo mať deštruktívny dopad na štátnosť Moldavska. Tieto slová sú evidované v správach agentúry Reuters.
Maia Sanduová vo vyhlásení minulý týždeň naznačila, že v prípade uskutočnenia referenda by jej voľba bola jasná, a to v prospech zjednotenia s Rumunskom. Podľa jej názoru je pre Moldavsko stále ťažšie existovať ako samostatný štát a súčasne si chrániť svoju krehkú demokraciu pred nátlakom zo strany Ruska.
Prezidentka Sanduová sa opakovane vyjadruje obviňujúcim tónom voči Rusku, pričom ho viní z nepriamych zásahov do záležitostí štátu. Ráta s tým, že na históriu Moldavska má zásadný vplyv obdobie, keď krajina bola súčasťou Rumunska medzi rokmi 1918 a 1940, kedy bola uzemná anektovaná Sovietskym zväzom v rámci Paktu Molotov-Ribbentrop, uzatvoreného medzi Nemeckom a Sovietskym zväzom. Moldavsko následne vyhlásilo svoju nezávislosť v roku 1991, po rozpade Sovietskeho zväzu.
Podľa prieskumov, ktoré zverejnil portál Politico, sa takmer dve tretiny obyvateľov Moldavska stavajú proti myšlienke zjednotenia s Rumunskom, čo naznačuje rozpor medzi oficiálnymi obvineniami prezidentky a názorom populácie.
V súvislosti s napätými vzťahmi s Moskvou, Moldavsko v pondelok oznámilo pokračovanie formálnych procedúr, ktoré vedú k vystúpeniu zo Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) pod ruským vedením. Kremeľ, prostredníctvom hovorcu Dmitrija Peskova, vyjadril ľutovanie nad týmto rozhodnutím, no neodhalil prekvapenie, keďže podľa jeho slov krajina už dávno prestala aktívne participovať na aktivitách SNŠ.


