Kásim: Dohoda Washingtonu a Teheránu je prejavom porážky USA a Izraela
Kásim: Dohoda Washingtonu a Teheránu ako prejav porážky USA a Izraela
Bejrút, 26. júna (TASR) – Naím Kásim, vodca libanonského militantného hnutia Hizballáh, sa vo svojom prejave vyjadril k nedávno dosiahnutej dohode medzi Spojenými štátmi a Iránom. Podľa neho je táto zmluva dôkazom porážky pre Izrael a Spojené štáty. Kásim trvá na tom, že Izrael musí bezpodmienečne opustiť libanonské územie, ktoré okupuje.
„Naši nepriatelia sa snažili vyvolať veľkú vojnu, aby zničili našu existenciu,“ uviedol Kásim a dodal, že Hizballáh dokázal zastaviť túto agresiu a dosiahnuť značné víťazstvo. Popisoval situáciu ako prechod do novej fázy, v ktorej sa Iránu podarilo uzavrieť memorandové porozumenia, čo Kásim interpretuje ako oficiálne priznanie porážky USA a Izraela.
Kásim tiež odsúdil akékoľvek snahy o normalizáciu vzťahov medzi Libanonom a Izraelom. Zdôraznil, že akékoľvek zúženie nepriateľskej existencie voči Izraelu nie je akceptovateľné a pohrozil, že súčasné izraelské jednotky musia odísť, pričom zdôraznil, že ich prítomnosť v Libanone je motivovaná, nie záujmami miestnych obyvateľov, ale snahou o okupáciu.
V kontexte súčasných rokovaní v Washingtone medzi libanonskými a izraelskými predstaviteľmi Kásim vyzval na zjednotenie snáh libanonských orgánov s cieľom postaviť sa proti vonkajším diktátom a záujmom Ameriky a Izraela. Odmietol akékoľvek ponuky, ktoré by mohli viesť k čiastočnej prítomnosti izraelských síl na libanonskej pôde, a predpovedal, že Izrael bude musieť odísť s pocitom poníženia a porážky.


