Izraelská armáda zabila dvoch Palestínčanov na Západnom brehu
Izraelská armáda na Západnom brehu zabila dvoch Palestínčanov
V sobotu 21. decembra 2025 došlo k tragickým udalostiam na Západnom brehu, kde izraelská armáda zabila dvoch Palestínčanov. Tento incident sa odohral v oblasti mesta Kabátija, pričom armáda tvrdí, že zločin spáchali iba „teroristi“, ktorí na vojakov hodili tehlu a výbušninu.
Podľa informácií palestínskeho ministerstva zdravotníctva išlo o mladého muža vo veku 16 rokov a o 22-ročného, pričom ich smrť bola potvrdená ako dôsledok zranení spôsobených projektilom izraelskej okupácie. Izraelská armáda vo svojom oficiálnom vyhlásení uviedla, že ich reakcia bola adekvátna, keďže útočníci použili výbušniny voči vojakom, ktorí sa podľa ich slov museli brániť.
Incidenty na Západnom brehu, okupovanom Izraelom už od roku 1967, sa od vypuknutia konfliktu s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy dramaticky zintenzívnili. Aj keď bolo v októbri tohto roka vyhlásené prímerie medzi Izraelom a Hamasom, násilnosti sa, žiaľ, nepoľavili. Od začiatku októbra 2023 zahynulo viac ako 1000 Palestínčanov v dôsledku izraelských operácií, zatiaľ čo na druhej strane minimálne 44 Izraelčanov, vrátane vojakov a civilistov, skončilo ako obete palestínskych útokov.
Súčasná situácia na Západnom brehu ostáva kritická a aj napriek úsilím o uzavretie mierových dohod si obyvatelia regiónu musia stále uvedomovať riziko a nebezpečenstvo, ktoré im na každodennej báze hrozí. Rozsah a intenzita týchto konfliktov vytvárajú znepokojivý obraz o súčasnom stave a kvalite života na Západnom brehu, kde zasahovanie do civilného života nie je ničím výnimočným.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/izraelska-armada-zabila-na-zapadnom-b/928875-clanok.html


