Irán vyhlásil štátny smútok za obete protestov

Iran vyhlasil statny smutok za obete protestov

Irán vyhlásil štátny smútok za obete protestov

Iránska vláda oznámila, že vyhlasuje trojdňový štátny smútok za obete, ktoré zahynuli pri celonárodných protestoch. Tento smútok sa týka „mučeníkov“, vrátane členov bezpečnostných síl, ktorí prišli o život v priebehu uplynulých dvoch týždňov. Správy o tejto tragédii zverejnila iránska štátna televízia, citujúc agentúru AFP.

Demonštrácie, ktoré sa začali 28. decembra, boli vyvolané hlbokou ekonomickou krízou a predstavujú jednu z najvýznamnejších výziev pre teokratickú vládu v Iráne od revolúcie v roku 1979. Vláda protesty označila za „výtržnosti“ a trvá na tom, že bojuje proti „iránskemu národnému odporu voči Amerike a sionistickému režimu“ v Izraeli.

Iránsky prezident Masúd Pezeškiján vyzval obyvateľstvo, aby sa zúčastnilo „národného pochodu odporu“ v pondelok, s cieľom odsúdiť násilie, ktoré podľa vlády spáchali „mestskí teroristickí zločinci“.

Agentúra AFP potvrdila, že zaznamenala desiatky tiel, ktoré sú nahromadené pred márnicou na juhu Teheránu. Rôzne ľudskoprávne organizácie informujú, že pri týchto protestoch zahynulo už minimálne 538 ľudí, pričom viac ako 10,600 bolo zadržaných.

Generálny tajomník OSN António Guterres prejavil znepokojenie nad násilím voči demonštrantom a vyzval iránske orgány, aby preukázali maximálnu zdržanlivosť a obmedzili neprimerané používanie sily. Jeho hovorca, Stéphane Dujarric, zdôraznil, že Guterres bol šokovaný správami o obrovských porušeniach práv občanov.

Podľa informácií z iránskych médií a očitých svedectiev jarili ulice teheránskej metropoly dramatické scény, kde demonštranti tancovali a jasali na pozadí násilností. Chvíle, ktoré zrejme prehlbujú priepasť medzi vládou a občanmi, ktorých ekonomická situácia sa stále zhoršuje, naznačujú rastúci tlak na vedenie krajiny.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/iran-vyhlasil-statny-smutok-za-obet/932724-clanok.html