Hancko sa teší z ocenenia, za podstatnejší však považuje duel s Kosovom.
Futbalista roka 2025: Dávid Hancko sa teší zo ocenenia, dôležitejší je však postup na MS
V pondelok 23. marca 2026 sa v Bratislave konal galavečer, na ktorom bol slovenský futbalový obranca Dávid Hancko vyhlásený za Futbalistu roka 2025. Pre neho je táto trofej symbolickým uznaním, najmä keď si uvedomuje, že na začiatku svojej kariéry sa mu individuálne ocenenia vyhýbali. Hancko na slávnosti vyjadril, že ocenenie mu je síce príjemné, no nič sa nevyrovná prípadnému postupu na tohtoročné majstrovstvá sveta v USA, Mexiku a Kanade.
Momentálne sa Hurbanov syn pripravuje so slovenským reprezentačným tímom v Senci na barážový zápas s Kosovom, ktorý je kľúčovým pre šancu na postup do ďalšej fázy kvalifikácie. „Pre mňa osobne sú individuálne trofeje dôležité, ale keby ste mi ponúkli výmenu za postup na MS, neváhal by som ani sekundu. Postup by pre mňa znamenal všetko,“ zdôraznil Hancko, ktorý sa stal Futbalistom roka ako 16. hráč od vzniku samostatnosti Slovenska.
Na slávnosti do Siene slávy slovenského futbalu boli zaradení aj majstri Európy z roku 1976. UEFA uznala tento titul, čím si Slováci znova pripomenuli svoje úspechy na veľkej scéne, a Hancko s nostalgiou spomínal na to, ako mu o tejto skvelej generácii rozprával jeho otec. „Som hrdý, že aj my v súčasnosti máme skvelý tím, i keď sme zatiaľ veľké úspechy nedosiahli,“ dodal Hancko.
Po vlani úspešnom prestupe z Feyenoordu Rotterdam do Atletica Madrid, Hancko preukázal svoj talent a schopnosti a stal sa dôležitou súčasťou tímu. V uplynulej sezóne si pripísal tri góly a tri asistencie v 42 zápasoch. „Je to obrovská vec, mať hráča v Atleticu Madrid. Sledoval som skvelých Slovákov, ktorí pôsobili v popredných svetových kluboch a teraz mám možnosť zažiť niečo podobné. Snažím sa získať dôveru trénera a byť súčasťou základnej zostavy, čo sa mi v Atleticu podarilo rýchlo a to je pre mňa obrovský úspech,“ uviedol Hancko.
Na poste Futbalistu roka vystriedal Stanislava Lobotku, ktorý zavítal na galavečer s niekoľkými skvelými výkonmi z uplynulých rokov. Lobotka, ktorý v ankete skončil druhý, vyjadril veľkú spokojnosť s Hanckovými výkonmi a prehlásil, že si ocenenie zaslúži, pričom aj pre neho je najdôležitejšie, aby Slovensko vo štvrtkovom zápase uspelo.
„Je to veľké, že som sa dostal do prvej trojky. Hancko mal výbornú sezónu, či už to bolo vo Feyenoorde alebo v Atleticu, a ja mu to veľmi prajem. Ale momentálne je pre mňa najpodstatnejšie vyhrať vo štvrtok,“ dodal Lobotka.


