Frederiksenová: Trumpova túžba vlastniť Grónsko pretrváva
Trumpova túžba po Grónsku pretrváva, tvrdí dánska premiérka
Dánska premiérka Mette Frederiksenová na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii v sobotu vyjadrila obavy, že americký prezident Donald Trump stále má ambície týkajúce sa Grónska, hoci jeho posledné hrozby o získaní tohto ostrova silou ustúpili. Podľa Frederiksenovej je táto túžba stále „rovnaká“, čo naznačuje pretrvávajúce napätie v americko-dánskych vzťahoch.
Frederiksenová, ktorá sa vyjadrovala na panelovej diskusii o Arktickej bezpečnosti, na otázku, či si myslí, že Trumpova ambícia vlastniť Grónsko definitívne skončila, odpovedala: „Bohužiaľ, myslím si, že tá túžba je stále rovnaká.“ Americký prezident už dávnejšie naznačil záujem o anexiu Grónska, najväčšieho ostrova na svete, odôvodňoval to národnou bezpečnosťou a obavami z rastúcej prítomnosti Číny a Ruska v arktickej oblasti.
Aj keď Trump po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Markom Ruttem oznámil, že ustupuje od hrozieb a vytvára rámec pre budúce dohodovacie jednania týkajúce sa Grónska, mnohí odborníci a lídri stále považujú jeho ambície za hrozbu. Frederiksenová uviedla, že nie je presvedčená, že situácia je uzavretá, a vyjadrila frustráciu občanov Grónska voči neustálemu tlaku.
„Všetci sa nás pýtajú, či si myslíme, že je koniec. Nie, nemyslíme si, že je koniec,“ dodala dánska premiérka. Grónsky premiér Jens-Frederik Nielsen zo svojej strany poukázal na neprijateľnosť nátlaku zo strany Spojených štátov, ale súčasne tvrdil, že určité kroky naznačujú pozitívny smer v diskusiách. „Teraz máme pracovnú skupinu, je to dobré. Pokúsime sa nájsť riešenie. A samozrejme, existujú červené čiary, ktoré nebudú prekročené. A budeme sa držať našej stratégie,“ dodal.
V súvislosti so vznikajúcou pracovnou skupinou, zloženou z dánskych, grónskych a amerických predstaviteľov, sa diskutuje o bezpečnostných otázkach v Arktíde, aj keď detaily o týchto rokovaniach doteraz neboli zverejnené. Frederiksenová a Nielsen sa k tejto téme vyjadrili po stretnutí s americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom, ktoré prebehlo na okraj Mníchovskej bezpečnostnej konferencie, pričom dánska premiérka toto stretnutie označila za konštruktívne.


