Erdogan vyzval Madura na otvorený dialóg s USA
Erdogan vyzval Madura k otvorenému dialógu s USA
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v sobotu spojil telefonicky so svojím venezuelským náprotivkom Nicolásom Madurom. V rámci tohto rozhovoru zdôraznil potrebu udržiavať otvorenú komunikáciu s Washingtonom, a to aj napriek narastajúcim obavám z možnej vojenskej akcie zo strany Spojených štátov. Informácie priniesla agentúra TASR na základe správ od AFP.
Erdogan v správe zo svojej kancelárie uviedol, že je nesmierne dôležité, aby sa zachovali kanály dialógu medzi USA a Venezuelou. „Je našou nádejou, že sa napätie medzi oboma štátmi čoskoro zmierni,“ povedal turecký líder. Poukázal na to, že Turecko starostlivo sleduje aktuálnu situáciu v regióne a verí, že problémové otázky sa dajú riešiť prostredníctvom otvorenej diskusie.
Nicolas Maduro v stredu oznámil, že pred desiatimi dňami mal „úctivý a srdečný“ telefonický rozhovor s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Trump potvrdil tento hovor, avšak bez poskytnutia ďalších podrobností. Neoficiálne zdroje v amerických médiách naznačujú, že prezidenti sa rozprávali aj o možnom stretnutí, či o situácii, ak by Maduro odstúpil.
Situácia okolo Venezuely je napätá, pričom Spojené štáty od augusta umiestnili do Karibiku flotilu vojnových lodí, medzi ktorými je aj najväčšia lietadlová loď na svete USS Gerald R. Ford. Americké vojenské operácie, vykonávané pod zámienkou boja proti pašeráctvu drog, už viedli k zničeniu minimálne 22 plavidiel a úmrtiu 83 osôb. Maduro obviňuje USA, že ich cieľom je zvrhnutie jeho vlády a získanie kontroly nad bohatými venezuelskými zásobami ropy.
Trumpova administratíva obviňuje Madurosa z vedenia Kartelu Sĺnk, ktorý bol 24. novembra označený za teroristickú organizáciu. Na hlavu venezuelského prezidenta bola vypísaná odmena vo výške 50 miliónov dolárov za informácie vedúce k jeho zatknutiu.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/erdogan-vyzval-madura-aby-pokracoval-v/925813-clanok.html


