Babiš telefonoval s Trumpom, rokovali o migrácii a vojne na Ukrajine
Babiš a Trump: Diskusia o migrácii a vojne na Ukrajine
Bývalý český premiér Andrej Babiš na sociálnej sieti X oznámil, že mal v piatok telefónny rozhovor s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Témou ich diskusie boli dôležité otázky, ako vojna na Ukrajine, problémy migrácie, situácia v Európe a aktivita Vyšehradskej skupiny (V4), čo vyžaduje vážny pohľad na súčasné geopolitické krízy.
Babiš sa vo videu ospravedlnil za rušenie na druhý sviatok vianočný, keďže telefonát pre neho nebol len taký obyčajný. Spomínal, že sa s Trumpom dlho rozprávali o viacerých závažných otázkach, pričom sa odhalila atmosféra napätia a očakávaní ohľadom jeho návštevy USA v roku 2019. S jeho slovami – „Pripravovali sme to niekoľko dní, ale ja som tomu neveril až do poslednej chvíle, že mi zavolá“ – možno vystihnúť nie len jeho údiv, ale aj hodnotu tohto stretnutia pre českú politiku.
K telefonátu porovnáva Babiš prekvapenie a šok. Označil ho za dobrú správu pre Českú republiku, čo poukazuje na jeho snahu interpretovať túto udalosť ako krok vpred v medzinárodných vzťahoch a bezpečnostnej politike.
Na konci rozhovoru sa Babiš s humorom rozhodol, že sa plánuje s rodinou vydať na lyže, avšak s prísľubom, že sa už nebude rušiť ďalšími telefonátmi. „Sľubujem, že snáď už nikto dôležitý nezavolá, aby som vás nemusel otravovať. Ďakujem za pochopenie,“ dodal.
Tento telefonát zdôrazňuje nielen osobný aspekt politických interakcií, ale aj potrebu stabilných a otvorených komunikačných kanálov medzi európskymi lídrami a USA v čase, keď sa situácia v Európe stáva stále komplikovanejšou. Najmä v súvislosti s vojnou na Ukrajine a narastajúcou migráciou sa objavujú významné otázky, ktoré si vyžadujú súčinnosť a silný hlas na globálnej úrovni.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/babis-telefonoval-s-trumpom-rokovali-o/929758-clanok.html


