Aktivisti hodili koláč do vitríny s korunovačnými klenotmi

Aktivisti hodili kolac do vitriny s korunovacnymi klenotmi

Aktivisti v Londýne protestovali proti monarchii

Londýn, 6. decembra 2025 (TASR) – V sobotu sa odohral zaujímavý protest blízko britskej korunovačnej klenoty, keď štyria aktivisti organizácie Take Back Power (Zoberme si späť moc) hodili jablkový koláč a krém do vitríny s imperiálnou korunou. Tento činom chceli upozorniť na svoje požiadavky a vyjadriť občiansky odpor proti súčasným ekonomickým podmienkam.

Podľa Metropolitnej polície, ktorá zasahovala na mieste incidentu, štyria protestujúci poškodili vitrínu, avšak korunovačné klenoty zostali nedotknuté. Počas zásahu dvaja aktivisti zo scény ušli, pričom časť hradu známu ako Jewel House bola dočasne uzavretá.

Organizácia Take Back Power zdôraznila, že ich cieľom je založenie trvalého zhromaždenia občanov, ktoré by malo moc zdaniť extrémne bohatých a uskutočniť opravné opatrenia v Británii. Tento protest bol súčasťou širšej výzvy na zmenu v spoločnosti, ktorá čelí rastúcej ekonomickej nerovnosti.

Kráľ Karol III. nosí korunu pri oficiálnych príležitostiach, ako je otvorenie parlamentu alebo jeho návrat do Buckinghamského paláca po korunovácii, ktorá sa uskutočnila v roku 2023. Koruna sama o sebe je majstrovským dielom, obsahuje 2868 diamantov, 17 zafírov, 11 smaragdov, štyri rubíny a 269 perál. Bola vyrobená pre Karolovho predchodcu, kráľa Juraja VI.

Protest priniesol do popredia debatu o postavení monarchie a jej relevancii v súčasnej spoločnosti, najmä v kontexte ekonomickej krízy, ktorá zasiahla mnohé vrstvy britskej populácie.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/aktivisti-hodili-kolac-do-vitriny-s-b/925772-clanok.html