Afganistan hlási po ostreľovaní štyroch mŕtvych civilistov

Afganistan hlasi po ostrelovani styroch mrtvych civilistov

Afganská prestrelka si vyžiadala životy civilistov

Kandahár, 6. decembra 2025 (TASR) – V pohraničnej oblasti Afganistanu došlo k tragickej prestrelke, ktorá si v noci na sobotu vyžiadala životy najmenej štyroch civilistov. Tieto nepríjemné udalosti, ktoré prehlbujú už aj tak napätú situáciu medzi afganskými a pakistanskými jednotkami, sa odohrali v provincii Kandahár.

Podľa informácií agentúry AFP, prestrelka začala v piatok okolo 22:30 h miestneho času a trvala približne dve hodiny. Svedkovia udali, že ostreľovanie vyžiadalo aj štyroch zranených. O tejto situácii informoval šéf afganskej časti pohraničného okresu Spínbuldak.

Hovorca hnutia Taliban, Zabíhulláh Mudžáhid, označil útoky za agresiu zo strany Pakistanu, pričom uviedol, že afganská armáda reagovala na tieto provokácie. Naopak, Pakistan obviňuje Afganistan z vyprovokovanej paľby, pričom premiérskych predstavitelia zdôraznili, že reakcia ich ozbrojených síl bola adekvátna a rýchla.

Táto prestrelka signalizuje obnovené boje medzi oboma krajinami, pričom posledné mesiace boli považované za najťažšie za posledné roky. Rokovania medzi Kábulom a Islamabadom, ktoré sa uskutočnili minulý mesiac v Turecku s cieľom znížiť napätie na hraniciach, nielenže zlyhali, ale situácia sa zdá byť stále ešte kritickejšia.

Napriek tomu, že prímerie, sprostredkované Katarom a Tureckom, malo byť dodržané, súčasné udalosti nepriaznivo ovplyvňujú už aj tak krehké vzťahy, čím sa zvyšuje obava o ďalšie eskalácie konfliktu. Medzinárodné spoločenstvo sleduje situáciu s narastajúcou obavou, pretože dôsledky týchto bojov ovplyvňujú stabilitu v celom regióne.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/afganistan-hlasi-po-ostrelovani-styr/925725-clanok.html