Fico na summite EÚ navrhol voľno pre predaj emisných povoleniek
Fico na summite EÚ navrhuje „prázdniny“ pre emisné povolenky
Na neformálnom summite lídrov členských štátov Európskej únie, ktorý sa konal 12. februára 2026 v belgickom meste Bilzen-Hoeselt, predseda vlády Slovenskej republiky Robert Fico (Smer-SD) vyslovil zásadný názor týkajúci sa systému predaja emisných povoleniek (ETS). Fico sa domnieva, že v súčasnej krízovej situácii v EÚ by mal tento systém podliehať tzv. „prázdninám“.
Podľa Fica mal český premiér Andrej Babiš pravdu, keď na summite označil zavedenie systému ETS 1 za nepripravené, bez predchádzajúcich dopadových štúdií. EU Komisár vo svojej analýze predpovedal, že cena emisných povoleniek dosiahne v roku 2042 výšku 80 eur, avšak už v roku 2026 sa táto cena priblížila k 90 eurám.
Fico zdôraznil, že je nevyhnutné, aby sa cena povoleniek zastropovala na úrovni celej EÚ a nie na národnej úrovni. „Nie je možné, aby si nejaká krajina to zastropovala alebo nie,“ uviedol. Taktiež vyjadril obavy z toho, že aktuálny systém spôsobuje neúmerný nárast cien elektrickej energie, čím sa slovenské firmy stávajú menej konkurencieschopnými.
Na summite sa spomínal aj systém ETS 2, ktorý sa týka emisií v doprave a bývaní. Fico varoval, že tento systém bol zavedený v nevhodnom čase, keď je ekonomická situácia nestabilná. V tejto súvislosti ocenil rozhodnutie odložiť zavedenie ETS 2 o rok, vyzval však na jeho úplné zrušenie alebo minimálne jeho odloženie do roku 2030, až kým sa situácia nezlepší.
Fico navrhol, že aby sa firmy mohli opäť „nadýchnuť“, bolo by rozumné zastaviť implementáciu systému ETS na niekoľko rokov. V opačnom prípade nevyhnutný nárast cien elektrickej energie ostane problémom pre mnohé slovenské podniky.
Premiér Fico v súvislosti s budúcimi krokmi Európskej komisie uviedol: „Neviem, s čím príde predsedníčka Európskej komisie, pretože ona musí prísť s nejakým návrhom.“ V kontexte konania EÚ zdôraznil, že aktuálny stav, kedy sú členské štáty mimoriadne závislé od iniciatív eurokomisie, nie je udržateľný.
Fico označil inováciu rakúskeho kancelára Christiana Stockera za pozitívnu, keď otvorene vyjadril názory na to, že EÚ nemôže fungovať efektívne, ak sa všetko závisí od rozhodnutí eurokomisie, čo si žiada zmenu základných zmlúv, čo je aktuálne nemožné.
Spravodajca TASR Jaromír Novak podrobne zachytil Ficoove vyhlásenia, ktoré rozširujú diskusiu o účinnosti environmentalných politík v rámci EÚ.


