Tatar a Čerňanská ponesú zástavu Slovenska na otváracom ceremoniáli.

Tatar a Cernanska ponesu zastavu Slovenska na otvaracom ceremoniali

Tatar a Čerňanská ponesú vlajku Slovenska na ZOH 2026

Bratislava 3. februára (TASR) – Slová ako hrdosť a česť sa vynárajú na pozadí nadchádzajúceho otváracieho ceremoniálu Zimných olympijských hier, kde slovenskú vlajku ponesú hokejový reprezentant Tomáš Tatar a bobistka Viktória Čerňanská. Tento významný moment sa uskutoční 6. februára v ikonických miestach Milána a Cortiny d’Ampezzo, pričom Tatar bude viesť výpravu na slávnostnom otvorení na famóznom štadióne San Siro, zatiaľ čo Čerňanská sa postará o vlajku v Cortine.

Otvárací ceremoniál sa uskutoční na štyroch miestach – okrem Milána a Cortiny d’Ampezzo aj v Predazze a Livigne. Dôležité je, že vlajkonosiči nemusia byť fyzicky prítomní na rovnakom mieste, a teda svoju vlajku môžu niesť súčasne v rôznych lokalitách. Tomáš Tatar sa pripojí k prestížnej tradícii, keď bude po Petrovi Šťastnom, Róbertovi Petrovickom, Žigmundovi Pálffym, Zdenovi Chárovi a Marekovi Hrivíkovi šiestym hokejistom, ktorý ponesie slovenskú zástavu na slávnostnom otvorení ZOH.

„Byť vlajkonosičom je pre mňa veľká česť. Ako malý chlapec som pozeral ceremónie a vždy to bolo zaujímavé a motivujúce. Som skutočne veľmi poctený, že mám túto príležitosť na takomto veľkom podujatí pre našu krajinu,“ vyjadril sa Tatar, ktorý má už za sebou účasť na olympijských hrách v Soči v roku 2014.

Slovensko sa opäť zapojí do iniciatívy Medzinárodného olympijského výboru (MOV) o rodovej rovnosti, keď vlajku ponesú zástupcovia oboch pohlaví. Viktória Čerňanská, ktorá sa už predtým zúčastnila na olympijských hrách mládeže v Lausanne 2020, pri odchode na ZOH 2022 v Pekingu skladala sľub do rúk prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Teraz, s jej druhou účasťou na zimných olympiádach, sa stáva prvou ženu z bobového športu, ktorá bude v tejto čestnej úlohe. „Niesť vlajku na najväčšom športovom sviatku je pre mňa veľká česť a pocta. Vnímam to aj ako možnosť zviditeľniť náš bobový šport,“ povedala s nadšením Čerňanská.

Historické vlajkonosičské momenty na ZOH

Tradícia vybrať vlajkonosičov na zimných olympijských hrách je pre Slovensko významná a reprezentativna. Historicky boli vlajkonosičmi títo prominentní a uznávaní športovci:

  • Lillehammer 1994: Peter Šťastný (hokej)
  • Nagano 1998: Ivan Bátory (beh na lyžiach)
  • Salt Lake City 2002: Róbert Petrovický (hokej)
  • Turín 2006: Walter Marx mladší (sánkovanie)
  • Vancouver 2010: Žigmund Pálffy (hokej)
  • Soči 2014: Zdeno Chára (hokej)
  • Pjongčang 2018: Veronika Velez-Zuzulová (zjazdové lyžovanie)
  • Peking 2022: Katarína Šimoňáková (sane) a Marek Hrivík (hokej)

Tato tradícia sa tak stáva symbolom národného ducha a športovej súdržnosti, pričom každý vlajkonosič prispieva ku vznešenosti našej krajiny na svetovej športovej scéne.