Brankár Belko prestúpil zo Žiliny do tímu nórskeho šampióna Viking FK
Brankár Belko prestúpil z MŠK Žilina do tímu nórskeho šampióna Viking FK
Slovenský futbalový brankár Ľubomír Belko podpísal kontrakt s nórskym klubom Viking FK, čím uzavrel svoj viac ako šesťročný pôsobenie v MŠK Žilina. Prestup do klubu zo Stavangeru bol oficiálne oznámený 2. februára 2026, pričom Belko bude v tíme pôsobiť do roku 2029.
Belko, dvadsaťtriročný brankár, zažil počas svojho pôsobenia v žilinskom A-tíme impozantnú kariéru. Zaznamenal 122 ligových štartov, predviedol 29 čistých kont a inkasoval 170 gólov, pričom bol ocenený aj titulom najlepšieho brankára ligy za sezónu 2022/2023. Na svojom odchode zo Žiliny však vyjadril zmiešané pocity, hovoril o tom, ako silne ho ovplyvnilo prostredie, v ktorom sa vyvíjal ako futbalista a človek.
„Je ťažké odchádzať, pretože končím doma, kde som sa naučil a vyrástol. Mám za sebou množstvo odchytaných zápasov, čo v mojom veku považujem za výborný úspech. Verím, že tento krok ma posunie bližšie k mojim kariérnym cieľom,“ uviedol Belko na oficiálnej stránke klubu.
K prestupu do Viking FK sa vyjadril ako o novej výzve, na ktorú sa veľmi teší. Vysvetlil, že sa cítil, že potrebuje novú motiváciu, a verí, že práve táto príležitosť mu ju poskytne. „S Vikingom som nadviazal rozhovor, pretože som potreboval nový impulz. Tento krok je pre mňa rozumný a verím, že sa dokážem presadiť ako brankár,“ dodal Belko, ktorý sa tiež snaží reprezentovať MŠK Žilina aj v zahraničí.
Podľa športového manažéra MŠK Žilina, Karola Belaníka, bol prestup do nórskeho tímu logickým krokom pre kariéru Belka. Po dlhých rokovaniach sa podarilo nájsť obojstranný kompromis, ktorý bol prijateľný pre všetky zúčastnené strany. Podľa jeho vyjadrení, Belko odchádza do prestížneho klubu, ktorý s ním počíta na pozíciu brankárskej jednotky.
Hoci konkrétna suma prestupu nebola zverejnená, niektoré médiá uvádzajú, že by sa mohla pohybovať okolo 1 milióna eur, pričom niektoré nórske zdroje naznačili, že by mohla dosiahnuť až 1,5 milióna eur. Pre MŠK Žilina sa jedná o najdrahší brankársky transfer v histórii klubu a porovnáva sa so sumami, za ktoré v minulosti prestupovali známe mená ako Dúbravka, Mucha či Kuciak.
Po Belkovom odchode sa situácia v brankárskom poste MŠK Žilina zmení – v klube ostali traja mladí brankári, ktorými sú Jakub Badžgoň, Jakub Jokl a Tamás Tarcsi, pričom Badžgoň už má skúsenosti z ligových zápasov. Belaník si je vedomý, že je to pre nich veľká výzva, ale verí v ich potenciál. Pokiaľ sa ukáže, že bude potrebné posilniť brankársku pozíciu, MŠK je otvorený aj myšlienke pridať skúsenejšieho brankára do tímu.
„Belko je brankár s talentom, silnou osobnosťou a my sme veľmi radi, že máme kvalitného hráča ako je on v našich radoch. Veríme, že sa mu v novom klube podarí uspieť a dobre sa adaptovať na náš herný štýl,“ uviedol Erik Nevland, športový riaditeľ Viking FK, s dôverou v Belkovu budúcnosť.


