Šéf slovenskej diplomacie pricestoval na pracovnú návštevu do Indonézie.

Sef slovenskej diplomacie pricestoval na pracovnu navstevu do Indonezie

Slovenská diplomacia sa zameriava na Indonéziu

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Juraj Blanár, pricestoval v nedeľu na oficiálnu pracovnú návštevu Indonézskej republiky s jasným cieľom: posilniť politický dialóg, zvýšiť postavenie Slovenska v juhovýchodnej Ázii a rozšíriť aktivity slovenskej ekonomickej diplomacie. Po jeho boku sa na tejto dôležitej misii nachádza 20 slovenských podnikateľov, ako aj zástupcovia EXIMBANKY SR a Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

„Naším cieľom je strategicky sa zamerať na región Indopacifiku, ktorý je jedným z kľúčových pilierov zahraničnej politiky našej vlády. Indonézia, ako štvrtá najľudnatejšia krajina a člen významných zoskupení ako G20 a BRICS, predstavuje obrovský potenciál pre zintenzívnenie spolupráce, ktorý by mal byť využitý,“ vyhlásil minister Blanár počas svojej návštevy.

Vzájomný obchod medzi Slovenskom a Indonéziou dlhodobo rastie a v roku 2024 dosiahol hodnotu 179,4 milióna eur. Minister Blanár zdôraznil, že podporu rozvoju obchodných vzťahov ponúkne aj nedávno podpísaná komplexná dohoda o hospodárskom partnerstve medzi Indonéziou a EÚ, ktorá prispeje k predvídateľnejším pravidlám, zníženiu obchodných bariér a lepšiemu prístupu na trh.

Ciele slovenskej diplomacie v Indonézii sa orientujú na oblasti ako energetika, obranný priemysel, vodný manažment, poľnohospodárstvo, inovácie, digitálna ekonomika a turizmus. Slovenské firmy majú možnosti ponúknuť svoje know-how a technológie aktérom v tejto dynamicky sa rozvíjajúcej oblasti.

Delegácia sa po návšteve Indonézie presunie do Singapuru, kde Slovensko vykazuje obchodný obrat vyše 100 miliónov eur a vývoz do tejto krajiny zaznamenal nárast takmer o 25%. Singapur je druhým najväčším zdrojom investícií z Ázie do EÚ, pričom perspektívy pre slovenské firmy spočívajú v digitálnej oblasti, vodnom manažmente, inováciách a udržateľných technológiách.

Na budúci deň, 2. februára, plánuje minister obnoviť činnosť Honorárneho konzulátu SR na Bali. Následne otvorí v Jakarte prvé slovensko-indonézske podnikateľské fórum. Okrem toho absolvuje rokovania s generálnym tajomníkom ASEAN a predsedom Indonézskej obchodnej a priemyselnej komory. V stredu ho prijme aj indonézsky minister zahraničných vecí, Sugiono.

V Singapure minister plánuje rokovania so štátnou ministerkou pre zahraničné veci a obchod a priemysel, Gan Siow Huang, a účastní sa prezentácie o možnostiach podnikania a investovania. Tieto kroky potvrdzujú Slovensko ako aktívneho a zodpovedného partnera v rámci medzinárodných obchodných a diplomatických vzťahov.