Bessent: Európa by mala zvážiť Trumpove argumenty
Správa z Davosu: Európa by si mala vypočuť argumenty USA, tvrdí americký minister financií
Na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose, americký minister financií Scott Bessent apeloval na európske krajiny, aby sa vyhli prchkým reakciám voči USA a namiesto toho si najprv vypočuli argumenty prezidenta Donalda Trumpa, týkajúce sa správy Grónska. Podľa správ agentúry AFP, Bessent zdôraznil, že je dôležité, aby si Európania našli čas na rozhovor a počúvali, čo Trump má na srdci.
IDavuje, že nesúhlasí s príbuznými vyhláseniami, ktoré vníma ako unáhlené a zaťaté. „Poviem to každému, zhlboka sa nadýchnite. Nereagujte prchko a zatrpknuto,“ vyriekol Bessent pred novinármi a dodal, že prezident Trump príde do Davosu čelom k technickým problémom s lietadlom, čo spôsobí, že jeho príchod sa oneskorí o približne tri hodiny.
Trump podčiarkuje význam Grónska, pričom ho označil za autonómny dánsky ostrov, ktorý je kľúčový pre bezpečnosť Spojených štátov a NATO. Avšak predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa vou utorok vyjadrila, že EÚ zostane „neochvejná“ v odpovedi na Trumpove hrozby ohľadom Grónska. Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež vyhlásil, že krajina sa postaví proti „násilníkom“ z USA.
Bessent označil tieto vyhlásenia od európskych lídrov za poburujúce a vyjadril jasný názor, že Grónsko by malo získať svoj status v rámci USA. Pripomenul historický moment, keď Dánsko predalo Spojeným štátom v roku 1917 územie v Karibiku – Americké Panenské ostrovy, pričom vtedy Dánsko uznalo strategickú hodnotu tohto územia pre Spojené štáty.
Obavy a napätia v súvislosti s Grónskom sa tak stávajú kľúčovou témou diskusií na tomto významnom fóre, kde sa stretávajú svetoví lídri a podnikatelia, aby hľadali riešenia aktuálnych globálnych problémov.


