Netanjahu prijal Trumpovo pozvanie do Rady mieru.
TASR: Netanjahu prijal pozvanie do Rady mieru od Trumpa
Jeruzalem, 21. januára (TASR) – Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prijal výzvu amerického prezidenta Donalda Trumpa na členstvo v tzv. Rade mieru. Oznámil to v stredu prostredníctvom svojho úrad na sociálnej sieti X. Založenie tejto rady predstavuje súčasť druhej fázy prímeria medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, ako informovali svetové agentúry.
„Premiér Netanjahu potvrdil, že akceptoval Trumpovu ponuku a stane sa členom medzinárodnej Rady mieru, ktorá združí významných svetových lídrov,“ uvádza vyhlásenie izraelského predsedu vlády.
Podľa Trumpovho plánu by Rada mieru funkčne slúžila ako medzinárodný dozorný orgán pre prechodnú palestínsku správu v Pásme Gazy počas obdobia obnovy po vojne. Existujú však indicie, že americká administratíva má v úmysle rozšíriť mandát rady aj na územia mimo palestínskeho regiónu, ako uviedla agentúra DPA.
Desiatky svetových lídrov dostali pozvánky do rady, medzi ktorými sú významné postavy ako predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, ruský prezident Vladimir Putin, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj či bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Naproti tomu krajiny ako Nórsko, Francúzsko a Británia už pozvanie na rokovanie odmietli.
V reakcii na postoj francúzskej vlády Trump pohrozil zavedením 200-percentného dovozného cla na francúzske šampanské a víno, čím ilustratívne využil svoj obchodný tlak ako prostriedok diplomacie.


