SpaceX získala povolenie na vypustenie 7500 satelitov

SpaceX ziskala povolenie na vypustenie 7500 satelitov

SpaceX Získala Povolenie na Vypustenie Ďalších 7500 Satelitov

Washington, 10. januára 2026 (TASR) – Spoločnosť SpaceX, vedená miliardárom Elonem Muskom, čelí novému míľniku. Po získaní povolenia od Federálnej komisie pre komunikáciu (FCC) môže vypustiť ďalších 7500 satelitov druhej generácie Starlink. Týmto krokom sa celkový počet schválených satelitov zvyšuje na impozantných 15 000, informuje správa agentúry DPA.

Predseda FCC Brendan Carr označil toto povolenie za „rozhodujúci zlom“ a zdôraznil, že umožní prístup k inovatívnym službám novej generácie. Dodal, že SpaceX má teraz zelenú na poskytovanie „bezprecedentných satelitných širokopásmových služieb“ schopných rozšíriť prístup k internetu po celom svete, pričom umožnia priame mobilné spojenie aj mimo USA.

Spoločnosť má povinnosť vypustiť a sprevádzkovať polovicu týchto nových satelitov do 1. decembra 2028, pričom zvyšok musí byť v prevádzke do decembra 2031. SpaceX pôvodne požiadala o schválenie pre takmer 30 000 satelitov, no rozhodnutie o zvyšných 15 000 satelitoch bolo FCC odložené. S aktuálnym počtom okolo 9400 satelitov je SpaceX najväčším prevádzkovateľom satelitov na svete.

V tomto kontexte je nevyhnutné poznamenať, že okrem poskytovania internetových služieb môže rozšírenie siete Starlink priniesť aj ďalšie technologické pokroky a inováciu v oblasti komunikačných technológií, čo je zásadné pre budúce trendy a vývoj v globálnom hospodárstve.

SpaceX sa zároveň potýka s obrovskými ambíciami a investíciami, ktoré majú potenciál zmeniť spôsob, akým ľudia pristupujú k digitálnym službám, čím sa dostávajú do srdca súčasného technologického prevratu.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/spacex-ziskala-povolenie-na-vypustenie/932499-clanok.html