NASA pre zdravotné problémy astronauta sťahuje Crew-11
NASA predčasne stiahne posádku misie Crew-11 kvôli zdravotným problémom
9. januára 2026 – Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil, že dôjde k predčasnému návratu posádky misie Crew-11 z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) na Zem. Dôvodom je nešpecifikovaný zdravotný problém jedného z astronautov. Jeho meno nebolo zverejnené, avšak NASA potvrdila, že astronaut je v stabilizovanom stave, ako informuje agentúra AP, píše TASR.
Posádku misie Crew-11 tvoria americkí astronauti Zena Cardmanová a Mike Fincke, japonec Kimija Jui a ruský kozmonaut Oleg Platonov. Tí sú vo vesmíre od augusta a ich pôvodný termín návratu bol plánovaný na máj tohto roku.
Podľa riaditeľa NASA Jareda Isaacmana, posádka sa na Zem vráti v nasledujúcich dňoch, pričom návrat bol urýchlený práve v dôsledku zdravotnej situácie. Prvotný výstup do otvoreného vesmíru, ktorý mal byť vykonaný Cardmanovou a Fincke, bol zrušený aj z dôvodu týchto problémov.
NASA zdôraznila, že situácia na ISS nie je núdzová, no pre zvýšenie bezpečnosti posádky sa rozhodli konať opatrne. Z dôvodu „pretrvávajúceho rizika“ však bolo nutné tento krok podniknúť.
Bežný pobyt astronautov na ISS trvá od šiestich do ôsmich mesiacov pred príchodom novej posádky. Na palube majú k dispozícii len základné lekárske vybavenie a lieky na niektoré bežné ochorenia. Okrem Crew-11 sú na ISS ešte ďalší traja astronauti – Američan Christopher Williams a Rusi Sergej Mikajev a Sergej Kud-Sverčkov, ktorí pristáli na ISS koncom novembra a ich návrat je očakávaný v lete tohto roka.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/nasa-pre-zdravotne-problemy-astronauta/932144-clanok.html


