Vykradli pobočku sporiteľne, škoda 30 miliónov eur
Masívna krádež v Nemecku: Vykradli banku a ukradli 30 miliónov eur
Podľa správ Tlačovej agentúry Slovenskej republiky TASR, neznámi páchatelia sa dopustili jednej z najväčších krádeží v novodobých dejinách Nemecka. V noci z 29. na 30. decembra 2025 v nemeckom meste Gelsenkirchen v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko vnikli do pobočky sporiteľne a ukradli cennosti s odhadovanou hodnotou 30 miliónov eur.
Podľa prvých zistení sa zlodeji dostali k trezorom pohybujúc sa cez parkovaciu garáž. Odtiaľ sa im podarilo prekonaním niekoľkých dverí dostať do archívu, kde sa pomocou špeciálnej vŕtačky prevŕtali cez stenu a priamo do trezoru, ktorý obsahoval približne 3200 bezpečnostných schránok. Tieto schránky boli využívané viac než 2500 klientmi banky.
Na túto nešťastnú udalosť pričom upozornil spustený požiarny alarm, ktorý zaznamenali pracovníci banky skoro ráno. Podľa informácií denníka Bild, každá bezpečnostná schránka bola poistená na sumu 10.300 eur, čo zvyšuje celkový objem kradnutých súm. Pred pobočkou sporiteľne sa hneď druhý deň zišli rozčúlení klienti, ktorí si snáď ani nedokázali predstaviť, čo všetko sa mohlo stať so svojimi cennosťami.
Okolo 200 nahnevaných zákazníkov sa zišlo pred bankou, pričom niektorí z nich prenikli aj do vestibulu, kde ich museli upokojiť privolaní policajti. Klienti hlásili, že požadujú informácie a dokonca skandovali „Chceme dnu, chceme dnu!“ Počas chaosu policajti prítomným odporučili, aby sa vrátili domov a odkazovali ich na webovú stránku banky, kde budú zverejnené ďalšie informácie o situácii.
Táto udalosť opäť otvára otázky o bezpečnosti ukladania cenností v bankách a o tom, aké opatrenia budú prijaté na ochranu klientov, aby sa podobné incidenty v budúcnosti nezopakoval.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/vykradli-pobocku-sporitelne-skoda-sa/930410-clanok.html


