Wadephul: Berlín sa zatiaľ nezapojí do stabilizačných síl pre Gazu
Berlín sa zatiaľ nezapojí do stabilizačných síl pre Gazu
Berlín 26. decembra (TASR) – Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v piatkovom rozhovore pre agentúru DPA potvrdil, že Nemecko sa v dohľadnej budúcnosti nezapojí do Medzinárodných stabilizačných síl (ISF) určených pre Pásmo Gazy, ktoré sú súčasťou mierového plánu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Wadephul zdôraznil, že mnoho ľudí si nedokáže predstaviť úlohu nemeckých vojakov v tejto konfliktné oblasti.
Podľa Wadephula je Nemecko ochotné prispieť konštruktívne k procesom vyplývajúcim z rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ako je napríklad Rada mieru. Avšak k účasti Nemecka v tejto inštitúcii zatiaľ neprišlo oficiálne pozvanie, ktoré by mu umožnilo zaujímať miesto v prechodnej správe oblasti Gaza. Minister zdôraznil dôležitosť urýchlenia prechodu do druhej fázy 20-bodového mierového plánu, ktorý zahŕňa odzbrojenie palestínskeho hnutia Hamas a zriadenie ISF.
„Bolo by nevyhnutné, aby sa proces uplatnenia plánu mohol začať čo najskôr,“ podčiarkol minister. V tejto situácii varoval aj pred nebezpečenstvom, že súčasné rozdelenie Pásma Gazy, kde jedna časť je pod kontrolou izraelskej armády a druhá sa dostáva pod vplyv Hamasu, by sa mohlo stať trvalým stavom. Wadephul uznal, že implementácia celého mierového plánu bude zložitá a dlhodobá, na čo sa musí medzinárodné spoločenstvo pripraviť.
Je zrejmé, že nemecká diplomacia si zachováva opatrný prístup a plánuje dlhodobé a reštrukturalizované úsilie o mier v regióne, zatiaľ čo súčasná situácia si vyžaduje seriózne zamyslenie nad jej budúcnosťou.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/wadephul-berlin-sa-nateraz-nezapoji-d/929690-clanok.html


