Kuleba: Ruský útok poškodil loď pod slovenskou vlajkou
Ruský útok poškodil loď plaviacu sa pod slovenskou vlajkou
Ruské letecké útoky v noci z 23. na 24. decembra 2025 zasiahli prístav v Odeskej oblasti a poškodili loď, ktorá plávala pod slovenskou vlajkou. Ukrajinský vicepremiér Olexij Kuleba potvrdil informácie na sociálnej sieti Telegram, pričom zdôraznil, že plavidlo nebolo v čase útoku obsadené nikým z obyvateľov Slovenskej republiky.
Podľa vyhlásenia Komunikačného odboru Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa na lodi, pomenovanej ‚Majestic‘, nachádzali výlučne ukrajinskí štátni príslušníci. Loď stála v prístave a bola neplavbyschopná kvôli poškodeniam z predchádzajúcich útokov. Ministerstvo dodalo, že situáciu neustále monitoruje a je pripravené poskytnúť pomoc slovenským občanom v prípade potreby.
Kuleba tiež uviedol, že útoky poškodili aj plavidlo, ktoré plávalo pod vlajkou Palau a v prístave vypukli viaceré požiare, ktoré hasiči v súčasnosti likvidujú. V oblasti dochádza aj k výpadkom elektriny. Kuleba opäť zdôraznil, že Ruská federácia pokračuje vo svojich náročných snahách narušiť logistiku ukrajinských prístavov a oslabovať ekonomiku krajiny, čím ohrozuje aj potravinovú bezpečnosť.
V posledných dňoch ruské útoky na Odesu zosilneli, pričom ukrajinské úrady varovali, že Rusko sa snaží úplne ochromiť námorné operácie Ukrajiny a destabilizovať región. Tieto agresívne akcie ukazujú ruskú stratégiu, ktorej cieľom je oslabiť Ukrajinu počas pretrvávajúceho konfliktu a neustále zvyšujú tlak na jej infraštruktúru.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/kuleba-rusky-utok-poskodil-lod-plav/929687-clanok.html


