Betlehem usporiadal prvé oslavy Vianoc od vojny v Pásme Gazy

Betlehem usporiadal prve oslavy Vianoc od vojny v Pasme Gazy

Betlehem oslavuje Vianoce po dlhých dvoch rokoch

Betlehem, známy ako miesto narodenia Ježiša Krista, sa po prvýkrát od vypuknutia vojny v Pásme Gazy v októbri 2023 dočkal vianočných osláv. Vianoce tento rok prichádzajú s nádejou, že sa obnoví život v meste a prilákajú sa aj turisti. V stredu, 24. decembra 2025, sa na námestí jasličiek zišli stovky ľudí, ktorí si spoločne spievali vianočné koliedy.

Podľa správ agentúry AFP sa vianočné oslavy konali vo veľmi roztrasenom prostredí, keďže počas vojny prevládala pochmúrna atmosféra. Mnohí obyvatelia mesta čelili tragédiám, ako sú straty domov či blízkych. „Tieto oslavy sú predovšetkým symbolom nádeje pre našich ľudí v Pásme Gazy… dúfame, že jedného dňa sa aj oni vrátia k normálnemu životu a oslavám,“ uviedla jedna z obyvateľiek Betlehemu.

Ekonomika tohto biblického mesta sa najviac spolieha na turizmus, avšak konflikt v Gaze spôsobil, že turisti sa mesta dlhodobo vyhýbajú, čo viedlo k výraznému nárastu nezamestnanosti. Obyvatelia veria, že návrat vianočných osláv ožije mesto a pomôže mu prekonať dlhé obdobie stagnácie.

Prímerie, ktoré sprostredkovali USA a ktoré bolo vyhlásené v októbri, síce zastavilo rozsiahle boje, no realita stále ostáva zložitá. Mnohí z obyvateľov sa snažia zotaviť po ťažkých skúškach, cez ktoré prešli, a vianočné oslavy aspoň na chvíľu ponúkajú únik od každodenného utrpenia.

Betlehem sa tak opäť stal symbolom nádeje. Občania sú presvedčení, že musia bojovať za svoje právo na pokojný život a predovšetkým za možnosť oslavovať významné chvíle spoločne, tak ako sa to robilo po stáročia.

Vianoce v Betleheme nie sú len oslavou, ale aj svedectvom o sile a vytrvalosti ľudí, ktorí prešli mnohými ťažkosťami a pre ktorých nádej nikdy neumiera.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/betlehem-usporiadal-1-oslavy-vianoc-od/929518-clanok.html