Indická raketa vyniesla do vesmíru najťažší satelit
Indická raketa vyniesla do vesmíru doteraz svoj najťažší satelit
Naí Dillí, 24. decembra (TASR) – Indická vesmírna agentúra, známa ako ISRO, dosiahla významný míľnik vo svojich vesmírnych misiách. V stredu vypustila do vesmíru svoju najťažšiu nákladnú misu, keď raketa LVM3-M6 úspešne vyniesla na nízku obežnú dráhu Zeme komunikačný satelit AST SpaceMobile, vyrobený v USA. Tento zásadný okamih potvrdzuje ambície Indie v oblasti vesmírneho výskumu a technológií.
Satelit s hmotnosťou 6100 kilogramov bol vynesený upravenou verziou rakety, ktorá bola navrhnutá na ďalšie budúce vesmírne misie. ISRO označila tento prelom ako „najťažší náklad, aký bol vypustený z indickej pôdy“, čo naznačuje jej rastúci status na globálnej vesmírnej scéne.
Premiér Narendra Módí vystúpil s vyhlásením, v ktorom označil tento start za „hrdý míľnik na indickej vesmírnej ceste“. India sa intenzívne snaží získať väčší podiel na rýchlo sa rozvíjajúcom komerčnom satelitnom trhu. Firmy z oblasti telekomunikácií a iných sektorov čoraz viac hľadajú rozšírené možnosti pre svoje pôsobenie v konkurencii.
ISRO už skôr, v priebehu tohto roka, vypustila komunikačný satelit CMS-03, ktorý mal hmotnosť 4410 kilogramov, opäť s využitím vylepšenej rakety. To demonštruje silný pokrok indickej organizácie v oblasti bezpilotných kozmických letov, vrátane úspešnej misie na Mesiac v auguste 2023.
Úspech posledného startu je povzbudzujúcim znakom pre ambicióznu stratégiu Indie, ktorá sa snaží konkurovať etablovaným vesmírnym mocnostiam, a to pri podstatne nižších nákladoch. ISRO má v pláne uskutočniť bezpilotnú orbitálnu misiu ešte pred prvým letom s ľudskou posádkou, ktorý je naplánovaný na rok 2027. Okrem toho, premiér Módí oznámil ambiciózne plány na vyslanie indického astronauta na Mesiac do roku 2040, čo by predstavovalo ďalší historický krok v indickej vesmírnej programatike.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/indicka-raketa-vyniesla-do-vesmiru-dot/929448-clanok.html


