Maďarsko: Fidesz zriadil parlamentnú modlitebnú skupinu
DMAGNA: FIDESZ ZRIADIL MODLITEBNÚ SKUPINU V PARLAMENTE
Maďarská vládnuca strana Fidesz nedávno oznámila vytvorenie parlamentnej modlitebnej skupiny v rámci iniciatívy Digitálny občiansky kruh (DPK). Tento krok je reakciou na potrebný zásah voči anonymite a nenávisti v digitálnom prostredí, ktoré podľa premiéra Viktora Orbána, ohrozuje hodnoty krajiny.
Zsolt Nyitray, poslanec Fideszu, na sociálnych sieťach uviedol, že skupina bola založená s cieľom posilniť národné kresťanské hodnoty a chrániť židovsko-kresťanskú kultúru. Viera v Ježiša Krista ako základná súčasť identitátneho zázemia Maďarska má podľa neho moc zabezpečiť stabilitu krajiny a jej spoločenstiev.
Orbán v septembri definoval DPK ako odpoveď na „anonymný, nezodpovedný a deštruktívny digitálny svet“. Práve tento pohľad založil na presvedčení, že existuje potreba vytvorenia serióznej a vlasteneckej digitálnej komunity, ktorá by sa vyhla neproduktivite a nenávisti.
Rýchly nárast podpory tejto iniciatívy je ohromujúci – za niekoľko dní sa k DPK pripojilo viac ako 50.000 jednotlivcov, čo jasne naznačuje silný záujem o ochranu tradičných hodnôt a budovanie novej formy digitálneho diskurzu.
Tento krok Fideszu oživuje debatu o zachovaní kultúrnych a náboženských hodnôt v dobe, kedy sa technológie stávajú čoraz dominantnejšie. Je zrejmé, že maďarská vláda plánuje jasne definovať a chrániť svoje hodnoty pred rastúcim vplyvom modernej digitálnej kultúry.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/madarsko-fidesz-zriadil-parlamentnu-m/927635-clanok.html


