Po 22 rokoch sa končí misia OSN v Iraku
Ukončenie misie OSN v Iraku po 22 rokoch
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN), António Guterres, oznámil koniec Misie OSN pre pomoc Iraku (UNAMI) v Bagdade, ktorý sa uskutočnil na žiadosť irackých autorít. Po dlhých 22 rokoch misia, zriadená na podporu Iraku po invázii vedenou USA, končí svoje pôsobenie, ktoré malo za cieľ pomôcť krajine počas turbulentných prechodných období.
Guterres sa na záverečnom ceremoniáli s hlbokým pocitom poďakoval irackému ľudu za dôveru a spoluprácu, dodajúc: „Osobitne som pyšný, že UNAMI mohla kráčať bok po boku s irackým ľudom. Kým misia končí, OSN ostane v Iraku, aby pomohla realizovať ciele mieru, udržateľného rozvoja a ochrany ľudských práv.“
Premiér Iraku, Muhammad Šijá as-Súdání, vyjadril nádej, že ukončenie misie otvára novú kapitolu spolupráce medzi Irakom a OSN, pričom zdôraznil, že právne vzťahy s OSN boli kľúčové pre obnovu a posilnenie irackej sebestačnosti. Okrem toho premiér spomenul, že Irak sa už dostal do normálneho štádia, čo zdôvodňuje ukončenie misie OSN.
Pokiaľ ide o históriu UNAMI, táto misia bola zriadená na základe rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN počas ťažkých časov po páde režimu Saddáma Husajna. V decembri 2003, krátko po začiatku operácií, došlo k tragickému útoku na sídlo OSN v Bagdade, pri ktorom bol zavraždený prvý osobitný predstaviteľ OSN v Iraku, Sergio Vieira de Mello, spolu s ďalšími 21 osobami.
V posledných rokoch, keď sa situácia v Iraku stabilizovala, sa misia zameriavala na poradenstvo v oblasti politického dialógu, obnovy bezpečnostného sektora a organizovanie volieb. Teraz, keď Irak opäť žije v relatívnom pokoji, iracké úrady vyhlásili, že už niet potrebného dôvodu pre prítomnosť politickej misie OSN.
Tento krok je významným míľnikom nielen pre Irak, ale aj pre OSN, pričom vidíme, ako sa krajina postupne dostáva späť do normálnych koľají a upevňuje svoje vzťahy s medzinárodným spoločenstvom.
Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/po-22-rokoch-sa-konci-misia-osn-v-irak/927378-clanok.html


