Muž si vypočul verdikt: Doma mal preparáty chránených živočíchov
Verný verdikt s prísnou pokutou
Okresný súd v Dunajskej Strede dnes uznal 53-ročného muža z obce Baloň za vinného z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Muž dostal pokutu vo výške 2000 eur a súd mu nariadil prepadnutie vecí. Počas domovej prehliadky u obžalovaného polícia našla viacero preparátov chránených živočíchov, ktorých pôvod nedokázal preukázať. Tento čin je závažným porušením zákona stanovujúceho pravidlá pre obchod a držbu ohrozených druhov.
Spoločenská hodnota týchto preparátov bola určená na 47.000 eur, a preto súd nariadil ich prepadnutie v prospech štátu. Policajná hovorkyňa Lea Vilhanová varovala občanov pred nezákonným nakladaním s ohrozenými druhmi, pričom pripomenula, že akékoľvek takéto konanie je podmienené právnymi povoleniami a rozhodnutiami štátnych orgánov. Za porušovanie týchto pravidiel hrozí páchateľovi trest odňatia slobody až do výšky piatich rokov.
Prípad tohto muža je len jedným z mnohých, ktoré ukazujú závažnosť problému zneužívania chránených druhov. Práca polície v tejto oblasti je zásadná, aby chránila biodiverzitu a zabezpečila, že takéto protiprávne konanie nebude prechádzať bez povšimnutia. Prevencia a osvetové aktivity sú kľúčové pre zmiernenie tohto negatívneho javu v spoločnosti.
Múdrejší a informovanejší občania môžu lepšie prispieť k ochrane ohrozených druhov, a preto je nevyhnutné, aby sme sa všetci stali súčasťou boja proti nelegálnemu obchodovaniu s divokými živočíchmi a rastlinami. Práca v tomto smere je možno ťažká, ale rozhodne dôležitá pre našu budúcnosť a ochranu prírody.
Zdroj: www.teraz.sk/regiony/muz-si-vypocul-verdikt-doma-mal-prepa/926842-clanok.html


