Rada EÚ a EP sa predbežne dohodli na odložení povoleniek ETS2

Rada EU a EP sa predbezne dohodli na odlozeni povoleni ETS2

Nové emisné povolenky ETS2: EÚ odkladá ich zavedenie

Brusel, 10. decembra (TASR) – Rada EÚ v spolupráci s Európskym parlamentom dosiahla predbežnú dohodu, ktorá odkladá zavedenie emisných povoleniek ETS2 na rok 2028. Tento krok je výsledkom dlhých rokovaní a politického kompromisu, ktorého cieľom je zníženie emisií skleníkových plynov o 90 percent do roku 2040 v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Legislatíva ETS2 sa zameriava na emisie z vykurovania budov a cestnej dopravy, pričom pôvodne sa plánovalo ich zavedenie už v roku 2027. Predbežná dohoda vyžaduje, aby priemyselné odvetvia v EÚ znížili svoje emisie o 85 percent. Okrem toho sa členské štáty EÚ zaväzujú platiť nečlenským krajinám za zníženie emisií v mene EÚ, čím sa doplnia potrebné redukcie.

Podľa hovorcov komisárov EÚ pre klímu táto dohoda predstavuje silný signál pre globálnych partnerov a potvrdzuje, že klimatická legislatíva môže byť prísna, ale zároveň realistická.

V reakcii na rokovania vyjadrili niektoré členské štáty, najmä Poľsko, Slovensko a Maďarsko, obavy o možnom dopade na domáce odvetvia. Zmienky o vysokých nákladoch na energiu a lacnejších čínskych dovozoch ukazujú, že záujmy jednotlivých krajín sú v tomto prípade rozdielne.

Preto sa očakáva, že potvrdenie dohody bude predmetom ďalších diskusií medzi členskými štátmi a Európskym parlamentom. Situácia na európskej politickej scéne zostáva napätá a účinok tejto legislatívy môžeme sledovať v nasledujúcich mesiacoch. Mnoho ďalších aspektov, vrátane súvisiacich politických reakcií a ekonomických dôsledkov, si vyžaduje stále dôkladnejšie preskúmanie.

Zdroj: www.teraz.sk/zahranicie/rada-eu-a-ep-sa-predbezne-dohodli-na-o/926508-clanok.html