Minister J. Blanár odcestuje do Bruselu na zasadnutie NATO
Minister J. Blanár na zasadnutí NATO v Bruseli
Bratislava, 2. decembra (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD) sa pripravuje na pracovný program, ktorý sa uskutoční v stredu, 3. decembra, v Bruseli. Na tomto dôležitom zasadnutí sa zúčastní ako zástupca Slovenska na stretnutí ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO). Správa o tom bola zabezpečená komunikačným odborom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
Hlavnými témami rokovania budú otázky týkajúce sa posilňovania kolektívnej obrany medzi spojencami, a to v kontexte aktuálnych globálnych výziev. Podstatným bodom agendy bude aj perspektíva mierového riešenia súčasného konfliktu na Ukrajine, vrátane diskusie o pomoci Kyjevu. Schôdzka sa dotkne aj spolupráce s partnermi v indopacifickom regióne a analýzy situácie na západnom Balkáne.
Súčasťou programu bude pracovný obed s Radou NATO – Ukrajina, na ktorom sa zúčastní aj vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kajsa Kallasová. Tento vzácny priestor umožní diskusiu o kľúčových otázkach bezpečnosti a stability v regióne.
Okrem toho sa plánuje aj bilaterálne rokovanie medzi Blanárom a námestníkom ministra zahraničných vecí Spojených štátov amerických Christopherom Landauom, čo podčiarkuje význam vzťahov medzi oboma krajinami. Slovenská diplomacia tak opätovne potvrdzuje svoju angažovanosť v otázkach medzinárodnej bezpečnosti a spolupráce.
Celkový program ministra Blanára v Bruseli sľubuje byť zameraný na posilnenie obranyschopnosti Slovenska a úzku spoluprácu s našimi medzinárodnými partnermi, pričom reflektuje aktuálne geopolitické napätia a vývoj na Ukrajine.
Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/minister-j-blanar-odcestuje-do-bruselu/924758-clanok.html


