Vláda považuje otázku Benešových dekrétov za uzatvorenú

Vlada povazuje otazku Benesovych dekretov za uzatvorenu

Vláda SR uzatvára otázku Benešových dekrétov

Na výjazdovom rokovaní v obci Vyšný Orlík dňa 26. novembra 2025 kabinet vlády Slovenskej republiky vyhlásil, že otázku povojnových dokumentov, ktoré sa týkajú usporiadania pomerov po druhej svetovej vojne, považuje za definitívne uzatvorenú. V tomto kontexte sa vláda striktne postavila proti otváraniu tejto témy, čo vyplýva z vyhlásenia, ktoré schválila s cieľom ochrániť pamiatku náročných historických rozhodnutí.

Podľa vyjadrenia vlády sú právne akty, ktoré vydali reprezentatívne orgány Československej republiky a Slovenskej národnej rady počas povojnovej éry, súčasťou právneho poriadku Slovenskej republiky. Ústavné a zákonné rozhodnutia, prijaté na základe ciest k porážke nacizmu, nepripúšťajú vznik nových právnych vzťahov, čo je nadradené akýmkoľvek budúcim snahám o revíziu týchto dokumentov. Vláda ráta s tým, že práva a majetkové vzťahy, ktoré vznikli na základe týchto rozhodnutí, sú nepopierateľné a nemenné.

„Vláda SR vyjadruje silné znepokojenie nad výzvami, ktoré volajú po revízii tzv. Benešových dekrétov. Takéto snahy zbytočne polarizujú spoločnosť a môžu viesť k napätiu,“ povedal minister zahraničných vecí Juraj Blanár. Zároveň zdôraznil, že právne akty musia byť chápané v kontexte povojnovej obnovy Európy, ktorú viedli spojenci proti fašizmu.

Vláda odmieta politizáciu historických dokumentov

Rezort zahraničných vecí zároveň varoval pred snahami politizovať kapitolu našich dejín, ktorá sa viaže na Benešove dekréty. Tento dokumentárny rámec má svoje korene v historických udalostiach, ako sú Mníchovská dohoda či Viedenská arbitráž, a reagoval na potom nasledujúce revolúcie a vojnu. Vláda považuje Benešove dekréty za historické dedičstvo, ktoré patrí do právneho rámca Slovenskej republiky.

Národná rada SR tiež potvrdila nedotknuteľnosť týchto dokumentov, čím vyhlásila, že rozhodnutia prijaté v povojnovom období, podobne ako v iných európskych štátoch, prešli skrze všeobecné uznanie medzinárodných právnych zásad.

Opozícia volá po zmene prístupu

Opozícia naopak nabáda k prehodnoteniu vzťahu s maďarskou menšinou a vyjadruje potrebné gestá dobrej vôle. Poslanecký klub Progresívne Slovensko navrhuje urobiť kroky, aby sa napravil historický systém porušovania humanitárnych zásad vo vzťahu k maďarskej komunite. Podľa nich je potrebné udeliť isté porozumenie a rešpekt voči historickým krivdám, ktorých sa československé orgány údajne dopustili po vojne.

Premiér Robert Fico reagoval na tieto podnety s jasným odmietaním, opakujúc, že Benešove dekréty sú neoddeliteľnou súčasťou slovenského právneho systému a akákoľvek snaha o ich revíziu je nezodpovedná. Zdôraznil, že tieto dekréty majú svoje opodstatnenie v historických súvislostiach a povzbudzovanie k ich prehodnocovaniu je nezmyselné.

Minister zahraničných vecí Juraj Blanár ešte dodal, že Slovensko sa nadále usiluje o udržiavanie dobrých vzťahov s Maďarskom, pričom súčasná vláda sa snaží odstraňovať prekážky, ktoré by mohli narúšať vzájomnú spoluprácu a dôveru medzi národmi.

Zdroj: www.teraz.sk/slovensko/vlada-povazuje-otazku-benesovych-de/923377-clanok.html